Regulamin Konkursu o Nagrodę Pomorską
„GRYF GOSPODARCZY 2024”
§ 1
Postanowienia ogólne
- Organizatorem Konkursu o Nagrodę Pomorską „Gryf Gospodarczy” (zwanym dalej Konkursem) jest Pomorska Rada Przedsiębiorczości.
- Równoważną nazwą konkursu jest również nazwa „Gryf Gospodarczy”.
- Konkurs odbywa się pod patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego.
- Celem Konkursu jest promocja przedsiębiorczości i rozwoju gospodarczego województwa pomorskiego poprzez:
- prezentację i promowanie postaw przedsiębiorczych;
- upowszechnianie dobrych praktyk w biznesie;
- inicjowanie pozytywnego współzawodnictwa przedsiębiorstw;
- wspieranie i inicjowanie przedsięwzięć innowacyjnych i prorozwojowych, zwłaszcza takich, które odpowiadają celom Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego 2030;
- promowanie laureatów i finalistów Konkursu, między innymi poprzez ich rekomendację do ogólnopolskich nagród i wyróżnień gospodarczych;
- tworzenie synergii z lokalnymi i subregionalnymi konkursami gospodarczymi w zakresie promowania sukcesów pomorskich przedsiębiorstw.
- Cel Konkursu jest realizowany poprzez wyłonienie i przyznanie nagród oraz wyróżnień laureatom i finalistom Konkursu, na zasadach określonych w Regulaminie, a także poprzez działania promocyjne.
- Postępowanie konkursowe – w oparciu o treść niniejszego Regulaminu – przeprowadza w zakresie swych kompetencji Biuro Konkursu oraz Kapituła Konkursu.
- Informacje dotyczące Konkursu są udostępniane przez Biuro Konkursu na witrynie internetowej: gryfgospodarczy.pl
§ 2
Kategorie konkursowe
- Konkurs rozstrzygany jest w następujących kategoriach:
- „LIDER INNOWACJI”
- podkategoria Mikro i małe przedsiębiorstwa;
- podkategoria Średnie i duże przedsiębiorstwa;
- „LIDER EKSPORTU”
- podkategoria Mikro i małe przedsiębiorstwa;
- podkategoria Średnie i duże przedsiębiorstwa;
- „LIDER INWESTYCJI”
- „POMORSKI START-UP”
- „LIDER ROZWOJU KOMPETENCJI”
- „LIDER ZIELONEJ TRANSFORMACJI”
- „LIDER EKONOMII SPOŁECZNEJ”
- „GMINA PRZYJAZNA PRZEDSIĘBIORCOM”
- Kapituła Konkursu ma prawo przyznać specjalne nagrody i wyróżnienia w każdej edycji Konkursu.
§ 3
Patroni medialni Konkursu mają prawo przyznać nagrodę specjalną „GRYF MEDIALNY”. Jest on przyznawany przedsiębiorstwu, które zostanie wyłonione spośród wszystkich firm zgłoszonych do Konkursu w trybie określonym przez media patronackie oraz współpracujące.
§ 4
Warunki uczestnictwa i tryb zgłaszania kandydatów
- W Konkursie mogą uczestniczyć:
- Przedsiębiorstwa mające zarejestrowaną siedzibę na terenie województwa pomorskiego, z wyłączeniem podmiotów, dla których prowadzenie działalności gospodarczej nie jest ich podstawowym celem – w kategoriach „Lider innowacji”, „Lider eksportu”, „Lider inwestycji”, „Pomorski start-up”, „Lider rozwoju kompetencji”, „Lider zielonej transformacji”;
- Podmioty ekonomii społecznej, zgodnie z definicją zawartą w Ustawie o ekonomii społecznej z dnia 5 sierpnia 2022 r., mające zarejestrowaną siedzibę na terenie województwa pomorskiego – w kategorii „Lider ekonomii społecznej”;
- Jednostki samorządu terytorialnego województwa pomorskiego – w kategorii „Gmina przyjazna przedsiębiorcom”.
- Ocenie merytorycznej podlegają dane przedsiębiorstwa, które spełnia warunki ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (tj. Dz. U. z 2021 r. poz. 162), gdzie:
- jako mikroprzedsiębiorstwo rozumie się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:
- zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz
- osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro;
- jako małe przedsiębiorstwo rozumie się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:
- zatrudniał średniorocznie mniej niż 50 pracowników oraz
- osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 10 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 10 milionów euro – i który nie jest mikroprzedsiębiorcą;
- jako średni przedsiębiorstwo rozumie się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:
- zatrudniał średniorocznie mniej niż 250 pracowników oraz
- osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 50 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 43 milionów euro – i który nie jest mikroprzedsiębiorcą ani małym przedsiębiorcą;
- Udział w Konkursie zgłasza się bezpośrednio, w zależności od kategorii, przez przedsiębiorstwo, podmiot ekonomii społecznej lub gminę.
- Zgłoszenie do Konkursu odbywa się poprzez wypełnienie formularza w trybie określonym w ogłoszeniu o Konkursie publikowanym na stronie gryfgospodarczy.pl
- Dopuszcza się zgłoszenie tego samego podmiotu do maksymalnie 2 kategorii konkursowych.
- Zgłoszenia laureatów poprzednich edycji Konkursu są możliwe pod warunkiem dokonania zgłoszenia do innej kategorii konkursowej bądź do tej samej kategorii konkursowej po upływie 3 kolejnych edycji konkursu (np. laureaci z 2020 roku, mogą zgłaszać się do kolejnej edycji najwcześniej w 2024 roku).
- Termin składania zgłoszeń uczestnictwa zostanie określony w dniu ogłoszenia Konkursu przez Biuro Konkursu, a czas trwania naboru wynosić będzie nie mniej niż 30 dni kalendarzowych.
§ 5
Kapituła Konkursu, Biuro Konkursu
- Kapituła Konkursu, w liczbie minimum 9 członków, powoływana jest przez Marszałka Województwa Pomorskiego, przy czym ustala się zasadę, że jeden podmiot może być reprezentowany tylko przez jedną osobę. W szczególności, w skład Kapituły Konkursu mogą wchodzić przedstawiciele Sponsorów oraz Partnerów Konkursu. Przewodniczącym Kapituły Konkursu jest Marszałek Województwa Pomorskiego.
- Kapituła Konkursu:
- dokonuje oceny merytorycznej dokumentów dostarczonych przez uczestników, przy czym ma prawo skorzystania ze wsparcia zewnętrznego eksperta, który może być zaproszony do udziału przez Przewodniczącego Kapituły Konkursu;
- dokonuje wyboru laureatów i finalistów w każdej z kategorii konkursowych wymienionych w § 2;
- na swoich posiedzeniach podejmuje decyzje większością głosów, w sprawach spornych rozstrzygający głos ma Przewodniczący Kapituły;
- ma wyłączne prawo do dokonywania interpretacji postanowień niniejszego Regulaminu:
- Biuro Konkursu jest prowadzone przez Sekretariat Pomorskiej Rady Przedsiębiorczości, które z upoważnienia Pomorskiej Rady Przedsiębiorczości odpowiada za stronę organizacyjną Konkursu.
- Biuro Konkursu:
- podlega kierownictwu Sekretarza Kapituły Konkursu, którego obowiązki pełni Sekretarz Pomorskiej Rady Przedsiębiorczości;
- dokonuje oceny formalnej zgłoszeń uczestnictwa;
- organizuje system przyjmowania zgłoszeń uczestnictwa i dokumentów wskazanych w § 4,
- publikuje Regulamin Konkursu oraz inne dokumenty dotyczące Konkursu;
- udziela informacji na temat Konkursu;
- zapewnia administracyjną obsługę Konkursu;
- organizuje, we współpracy z Agencją Rozwoju Pomorza S.A., Galę Finałową Konkursu;
- przedstawia sprawozdanie merytoryczne i finansowe.
§ 6
Tryb oceny zgłoszeń
- Zgłoszenia uczestnictwa podlegają ocenie formalnej oraz ocenie merytorycznej.
- Kryteria oceny poszczególnych kategorii konkursowych zostaną określone w zgłoszeniu uczestnictwa właściwym dla danej kategorii konkursowej.
- W przypadku stwierdzenia w zgłoszeniu pomyłek lub uchybień formalnych, uczestnik Konkursu zostanie powiadomiony o ich zaistnieniu na wskazany w zgłoszeniu adres mailowy, z określeniem terminu na uzupełnienie lub usunięcie braków lub pomyłek.
- Uczestnik Konkursu może uzupełnić lub poprawić wyłącznie elementy zgłoszenia uczestnictwa wskazane przez Biuro Konkursu.
- W przypadku nieusunięcia braków formalnych zgłoszenia w terminie wskazanym przez Biuro Konkursu zgłoszenie zostaje odrzucone i nie podlega dalszej ocenie.
- Kapituła Konkursu przystępuje do oceny merytorycznej danego zgłoszenia po stwierdzeniu braku uchybień formalnych lub po ich uzupełnieniu w trybie określonym w ust. 3 i 4, przy czym ocena zgłoszeń w kategorii Gmina przyjazna przedsiębiorcom zostanie przeprowadzona przez Regionalną Izbę Gospodarczą Pomorza w osobnym trybie.
- Ocenie merytorycznej podlegają dane stanowiące treść zgłoszenia uczestnictwa. Formularze zgłoszenia uczestnictwa są dedykowane dla każdej kategorii osobno, przy czym dla każdej z kategorii konkursowych wymienionych w § 2 ust. 1.1 do 1.7 formularz zawierać będzie poniższe minimalne zestawienie danych:
- przychody z podstawowej działalności operacyjnej za ostatnie 3 lata;
- zysk/strata netto na działalności operacyjnej za ostatnie 3 lata;
- wielkość zatrudnienia na koniec poszczególnych lat obrotowych za ostatnie 3 lata (w przeliczeniu na etaty);
- posiadane nagrody i wyróżnienia;
- uzyskane przez firmę rekomendacje.
- Jeśli firma zgłaszająca się w kategorii Pomorski Start-Up istnieje krócej niż trzy lata, w formularzu zgłoszeniowym wypełnia dane, o których mowa w pkt. 6 ust. 6.1 do 6.3 za rzeczywisty okres istnienia firmy.
- Posiedzenia Kapituły Konkursu są niejawne, odbywają się bez udziału osób trzecich. W posiedzeniu Kapituły Konkursu mają prawo brać udział osoby wykonujące zadania w Biurze Konkursu oraz zaproszone do roli eksperta przez Przewodniczącego Kapituły Konkursu.
- Wybór finalistów oraz laureatów nagród specjalnych Konkursu należy wyłącznie do Kapituły Konkursu, której decyzja jest wiążąca dla Organizatora oraz wszystkich uczestników. Powyższa ocena nie podlega zaskarżeniu w żadnej formie i trybie.
- Kapituła Konkursu może podjąć decyzję o nieprzyznaniu nagród w poszczególnych kategoriach lub przyznać inną liczbę nagród w danej kategorii.
- Sprawozdania z prac Kapituły Konkursu wraz z uzasadnieniem wyboru laureatów sporządza Sekretarz Kapituły.
- Członkowie Kapituły Konkursu, osoby wykonujące czynności w ramach prac Biura Konkursu, a także wszystkie inne osoby zaangażowane bezpośrednio lub pośrednio w organizację i przeprowadzenie Konkursu zobowiązują się do zachowania bezstronności i poufności danych zastrzeżonych w ramach Konkursu.
§ 7
Nagrody
- Laureaci Konkursu otrzymują statuetkę i pamiątkowy dyplom, a finaliści medal i pamiątkowy dyplom Nagrody Pomorskiej „Gryf Gospodarczy”.
- Uzasadnienia wyboru laureatów kategorii konkursowych będą umieszczone na stronie Konkursu.
- Laureaci i finaliści Konkursu mają prawo używać logo i określenia: Laureat / Finalista Konkursu o Nagrodę Pomorską „Gryf Gospodarczy” [rok przyznania nagrody] w kategorii [nazwa kategorii].
- Laureatom i finalistom Konkursu przysługuje prawo rekomendacji przez Marszałka Województwa Pomorskiego do Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP oraz innych prestiżowych nagród gospodarczych.
§ 8
Ogłoszenie wyników Konkursu i Gala Finałowa
- Ogłoszenie wyników Konkursu następuje podczas Gali Finałowej „Gryfa Gospodarczego”, która zostanie zorganizowana we wrześniu lub październiku bieżącego roku kalendarzowego.
- Dokładny termin i miejsce organizacji Gali Finałowej są ogłaszane w imieniu Organizatora przez Biuro Konkursu najpóźniej w ostatnim dniu przyjmowania zgłoszeń do Konkursu.
- W przypadku zaistnienia okoliczności niezależnych od organizatorów, Organizator Konkursu zastrzega sobie prawo do zmiany terminu i formuły przeprowadzenia Gali Finałowej (on-line), jak również do jej odwołania.
§ 9
Obowiązki organizatora Konkursu
Organizator Konkursu ma obowiązek przeprowadzenia Konkursu w sposób rzetelny, zgodnie z postanowieniami niniejszego Regulaminu.
§ 10
Postanowienia końcowe
- Wszelkich informacji o przebiegu Konkursu udziela Biuro Konkursu.
- Wszystkie otrzymane zgłoszenia konkursowe pozostają u Organizatora i nie podlegają zwrotowi.
- Kapituła Konkursu o Nagrodę Pomorską „Gryf Gospodarczy” ma prawo, na uzasadniony i udokumentowany wniosek Organizatora Konkursu, odebrać nagrodę lub wyróżnienie z powodu działań uczestnika Konkursu niezgodnych z zasadami etyki i uczciwości w biznesie lub świadome podanie w dokumentacji konkursowej nieprawdziwych informacji.
- Konkurs o Nagrodę Pomorską „Gryf Gospodarczy” ma charakter otwarty, a udział w nim jest bezpłatny. Budżet przedsięwzięcia stanowią wpłaty Sponsorów Konkursu, a także środki budżetowe Województwa Pomorskiego.
- Biuro Konkursu po zakończeniu Konkursu przestawia Organizatorowi sprawozdanie z przebiegu edycji Konkursu oraz sprawozdanie z realizacji budżetu Konkursu.
- Organizator Konkursu zastrzega sobie prawo do odwołania Konkursu w przypadku zaistnienia niezależnych okoliczności uniemożliwiających przeprowadzenie Konkursu w zakresie przewidzianym Regulaminem.
- Regulamin wchodzi w życie z dniem 02.2024 r.
- Z dniem wejścia w życie niniejszego Regulaminu wszelkie dotychczasowe postanowienia w sprawie konkursu o Nagrodę Pomorską „Gryf Gospodarczy” tracą moc.