Laureaci 2017 Laureaci 2017

Statuetki Gryfa Gospodarczego przyznano siedmiu przedsiębiorstwom. Jedno zostało uhonorowane podwójnie. W tym roku po raz pierwszy przyznano też wyróżnienie za całokształt działalności. Nagrody wręczono podczas finałowej gali, 5 czerwca 2017 r. w Dworze Artusa w Gdańsku.

Do tegorocznego konkursu zgłosiły się aż 53 firmy z całego województwa, to zdecydowanie więcej niż w poprzednich latach. Wyróżniono m.in. przedsiębiorstwa działające w branży elektroniki telekomunikacyjnej i projektujące innowacyjne rozwiązania medyczne. W gronie zwycięzców znalazły się podmioty zdobywające rynki zagraniczne, kontynuujące rodzinne tradycje czy też angażujące się w działalność charytatywną.

Była to już 18. edycja konkursu, którego celem jest prezentacja i promocja najlepszych przedsiębiorstw w regionie. Gryf Gospodarczy to jedna z najbardziej cenionych regionalnych nagród. Przyznawana jest firmom, których działalność korzystnie wpływa na rozwój gospodarczy Pomorza. Statuetki laureatom wręczył marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

 

Ambasadorowie pomorskiej gospodarki

 – Konkurs nie tylko wyróżnia dynamicznie rozwijające się firmy, ale także te, które myślą o rodzimej gospodarce przez pryzmat rzetelności i uczciwości. To właśnie te atrybuty charakteryzują nominowane do nagrody przedsiębiorstwa, bo to przede wszystkim one budują pozytywny wizerunek pomorskiej przedsiębiorczości będąc swego rodzaju ambasadorami gospodarczej marki Pomorza – podkreślił marszałek Mieczysław Struk. Dziękując firmom, które ubiegały się w tym roku o statuetkę Gryfa Gospodarczego zaznaczył, że poziom konkursu z roku na rok się podnosi, a dokonywanie wyboru laureatów staje się coraz trudniejsze. – Cieszy mnie ten trend i mam nadzieję, iż będzie się on utrzymywał przez kolejne lata – dodał marszałek Struk.

Rozstrzygnięcia zapadły w czterech głównych kategoriach konkursowych: Mikro-, Małe, Średnie i Duże przedsiębiorstwo. Kapituła konkursu przyznała także nagrody specjalne w kategoriach Gryf Odpowiedzialności Społecznej oraz Gryf Innowacyjne Przedsiębiorstwo. Natomiast w drodze plebiscytu, wśród czytelników gazety „Dziennika Bałtyckiego", portalu Trójmiasto.pl i słuchaczy Radia Gdańsk, wyłoniony został laureat, który otrzymał honorową statuetkę Gryfa Medialnego.

W tegorocznej edycji konkursu podwójnie wyróżnione zostało przedsiębiorstwa FLEK Import-Export z Gdyni, które zdobyło Gryfa Gospodarczego w kategorii Mikroprzedsiębiorstwo oraz Gryfa Medialnego. – Jestem podwójnie miło zaskoczona i podwójnie szczęśliwa – mówiła Monika Micał-Połczyńska, właścicielka firmy. – To nie jest tak, że wczoraj założyliśmy firmę, a dziś zbieramy laury. W naszym przypadku to jest sukces budowany przez lata. Dlatego chciałam serdecznie podziękować wszystkim, którzy nas wspierali, a przede wszystkim moim rodzicom, którzy przez 40 lat prowadzili ten biznes. 

Mieczysław Struk (po prawej) wręcza statuetkę Gryfa Gospodarczego Monice Micał-Połczyńskiej, właścicielce firmy FLEK Import-Export

Gryf Gospodarczy dla FLEK Import-Export. Marszałek Mieczysław Struk wręcza statuetkę Monice Micał-Połczyńskiej, właścicielce firmy. Fot. Mateusz Ochocki / KFP

 

Laureaci konkursu o Nagrodę Pomorską Gryf Gospodarczy 2017

  • Mikroprzedsiębiorstwo: FLEK Import-Export – Gdynia
  • Małe przedsiębiorstwo: VIVADENTAL Sp. z o.o. – Gdańsk
  • Średnie przedsiębiorstwo: FENIKS Sp. z o.o. – Skarszewy
  • Duże przedsiębiorstwo: FLEX POLAND Sp. z o.o. – Tczew
  • Gryf Odpowiedzialności Społecznej 2017: POLDANOR S.A. – Przechlewo
  • Gryf Innowacyjne Przedsiębiorstwo 2017: BIOVICO Sp. z o.o. – Gdynia
  • Gryf Medialny 2017: FLEK Import-Export – Gdynia

 

W tym roku przyznano także statuetkę specjalną za całokształt działalności. Otrzymała ją spółka miejska Gdańskie Inwestycje Komunalne Sp. z o.o., która w ostatnich latach odpowiadała za wielkie projekty infrastrukturalne w Gdańsku, m.in. powstanie nowych linii tramwajowych, wykonanie tunelu pod Martwą Wisłą czy też budowę Trasy Słowackiego i Trasy Sucharskiego, łączących lotnisko i port morski z drogami krajowymi. – Dzisiaj możemy powiedzieć, że dzięki takim przedsięwzięciom dołożyliśmy swoją cegiełkę do rozwoju aglomeracji i infrastruktury miejskiej – zaznaczył Ryszard Trykosko, za którego prezesury zrealizowano wspomniane inwestycje.

Na zdjęciu przedstawiciele spółki Gdańskie Inwestycje Komunalne (od lewej): Romuald Nietuspki i Ryszard Trykosko

Przedstawiciele spółki Gdańskie Inwestycje Komunalne, od lewej: Romuald Nietupski i Ryszard Trykosko. Fot. Mateusz Ochocki / KFP

 

*  *  *

 

Konkurs o Nagrodę Pomorską Gryf Gospodarczy organizowany jest od 2000 r. z inicjatywy Pomorskiej Rady Przedsiębiorczości, której przewodniczy marszałek Mieczysław Struk. Wyboru laureatów wspólnie dokonują organizacje samorządu gospodarczego i władze województwa pomorskiego.

Sponsorem głównym konkursu jest mBank, natomiast patronami medialnymi są: „Dziennik Bałtycki", portal Trojmiasto.pl oraz Radio Gdańsk. Partnerem strategicznym konkursu jest Olivia Business Centre.

 

FLEK Import-Export to firma założona w 1946 r. Obecnie już trzecie pokolenie właścicieli kontynuuje rodzinną tradycję. Główną działalnością firmy jest zaopatrywanie w produkty branż: krawieckiej, szewskiej, kaletniczej i rymarskiej. Odbiorcami są zakłady produkcyjne, punkty usługowe, hurtownie oraz klienci indywidualni.

 

VIVADENTAL Sp. z o.o. to międzynarodowy ośrodek specjalizujący się w implantologii stomatologicznej. Firma działa od 1991 r. jako klinika, instytut naukowo-badawczy oraz fundacja. Angażuje się w działalność charytatywną na rzecz dzieci z ośrodków wychowawczych, domów dziecka i hospicjów.

 

FENIKS Sp. z o.o. powstała w 2002 r. na bazie Skarszewskiej Fabryki Mebli ADLOR. Mimo tego, że w 2015 r. cała fabryka niemal doszczętnie spłonęła, zarząd podjął decyzję o kontynuacji działalności i odbudowie firmy. Obecnie jest to jeden z najbardziej nowoczesnych zakładów produkcyjnych w Europie.

 

FLEX POLAND Sp. z o.o. jest jednym z największych pracodawców na Pomorzu, zatrudnia około 4 tys. osób. Stanowi część globalnego koncernu i realizuje zamówienia dla znanych na całym świecie marek m.in. z branży telekomunikacyjnej, przemysłowej, wydobywczej oraz elektroniki użytkowej.

 

POLDANOR S.A. to firma założona w Polsce w 1994 r. przez grupę duńskich pracowników branży rolniczej. Ma ona charakter rodzinnego biznesu. Prowadzi hodowlę trzody chlewnej oraz uprawę roślin. Mięso wieprzowe Poldanoru sprzedawane jest zarówno na polski, jak i amerykański rynek.

 

BIOVICO Sp. z o.o. zaczęła działalność w 2008 r. Jest to firma projektująca innowacyjne rozwiązania medyczne, a specjalizuje się w aktywizacji ruchowej pacjentów. W chwili obecnej jest także liderem w dostawie kwasów hialuronowych w Polsce. Produkty Biovico są też dystrybuowane na rynki zagraniczne.