O nagrodzie O nagrodzie

Nagroda Pomorska Gryf Gospodarczy jest regionalną nagrodą przyznawaną nieprzerwanie od 2000 roku. Jej organizatorem jest Pomorska Rada Przedsiębiorczości, która skupia przedstawicieli regionalnych środowisk gospodarczych oraz pełni rolę doradcy Marszałka Województwa Pomorskiego.
Celem konkursu jest m.in. promocja postaw przedsiębiorczych, wsparcie i inicjowanie przedsięwzięć innowacyjnych i prorozwojowych, szczególnie takich, które są zbieżne z celami Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego 2030, a także upowszechnianie dobrych praktyk w biznesie. 
Zdobycie statuetki Gryfa Gospodarczego to nie tylko prestiżowe wyróżnienie oraz dowód uznania i zaufania władz województwa, ale także okazja do zaprezentowania i promocji swojej działalności. Laureaci i finaliści konkursu są m.in. rekomendowani do innych prestiżowych nagród gospodarczych, takich jak Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP, Nagroda Polskiej Rady Biznesu czy konkurs EY Przedsiębiorca Roku.
Zwieńczeniem konkursu jest uroczyste wręczenie nagród, które jest okazją do nawiązania wartościowych kontaktów oraz integracji środowiska przedsiębiorców, polityków i lokalnych organizacji. 
Udział w konkursie jest bezpłatny.

 

Historia nagrody Historia nagrody

Wręczenie statuetki Gryfa Gospodarczego
2016

Wykorzystywanie dobrodziejstw mikroalg, ekologiczne produkty budowlane oraz nowoczesne rozwiązania z zakresu robotyki i automatyki – m.in. taka działalność pomorskich firm została nagrodzona podczas Gali Finałowej Nagrody Pomorskiej „Gryf Gospodarczy". Laureaci odebrali statuetki z rąk marszałka Mieczysława Struka.

Statuetka Gryfa  to jedna z najbardziej cenionych regionalnych nagród gospodarczych, a walczą o nią liderzy pomorskiej przedsiębiorczości. Zwycięzcy wybrani zostali w czterech kategoriach: mikro-, małe-, średnie i duże przedsiębiorstwo. Ponadto, w drodze plebiscytu wśród czytelników gazety „Dziennika Bałtyckiego", TVP Gdańsk, portalu Trójmiasto.pl oraz Radia Gdańsk, wyłoniony został laureat, który otrzymał statuetkę Gryfa Medialnego. Kapituła konkursu przyznała także statuetkę specjalną w kategorii: „Gryf Odpowiedzialności Społecznej 2016" oraz „Gryf Innowacyjne Przedsiębiorstwo 2016".            

– Zdobywcom statuetki życzę, aby była ona przede wszystkim motywacją do jeszcze lepszej pracy, utrzymywania jakości i podnoszenia standardów – mówił marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – Rynek jest niezwykle konkurencyjny, dlatego trzeba naprawdę wiele starań, aby utrzymać się w czołówce.

Laureaci konkursu o Nagrodę Pomorską „Gryf Gospodarczy":

  • „Mikroprzedsiębiorstwo": TMA AUTOMATION Sp. z o.o. – Gdynia
  • „Małe Przedsiębiorstwo": CORLEONIS Sp. z o.o. S.K.A. – Rumia
  • „Średnie Przedsiębiorstwo": MEGA S.A. – Gdynia
  • „Duże Przedsiębiorstwo": STEICO Sp. z o.o. – Czarna Woda
  • „Gryf Medialny 2016": Flextronics International Poland – Tczew
  • „Gryf Odpowiedzialności Społecznej 2016": Bank Rumia Spółdzielczy – Rumia
  • „Gryf Innowacyjne Przedsiębiorstwo 2016": SVANVID Sp. z o.o. – Gdańsk

Celem konkursu jest promowanie przedsiębiorczości poprzez prezentację firm, które w szczególny sposób wpływają na rozwój gospodarczy województwa, włączenie sektora przedsiębiorców do współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego czy upowszechnianie dobrych praktyk w biznesie.

Konkurs o Nagrodę Pomorską „Gryf Gospodarczy" jest organizowany po raz XVII z inicjatywy Pomorskiej Rady Przedsiębiorczości, której przewodniczy marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Wyboru laureatów wspólnie dokonują organizacje samorządu gospodarczego i władze województwa pomorskiego. Patronat medialny nad konkursem objęli: TVP Gdańsk, Radio Gdańsk, Polska Dziennik Bałtycki oraz portal Trójmiasto.pl.

    TMA AUTOMATION Sp. z o.o. – Gdynia (www.tma-automation.com)

TMA Automation Sp. z o.o. jest firmą młodą, lecz zbudowaną na wieloletnim doświadczeniu jej pracowników w branży. Firma jest odpowiedzią na ciągle rosnące potrzeby rynku w dziedzinie automatyzacji procesów produkcyjnych. Projektuje i buduje nowoczesne, interdyscyplinarne rozwiązania z zakresu robotyki, automatyki, mechaniki i systemów wizyjnych. Najnowszy produkt firmy TMA – robot kartezjański jest pierwszym, seryjnie produkowanym tego typu robotem w Polsce i jest przeznaczony dla branży przetwórstwa tworzyw sztucznych. Wszystkie roboty firmy TMA produkowane SA w Gdyni, a dzięki wykorzystaniu podzespołów renomowanych i sprawdzonych produktów pozwalają służyć klientom przez wiele lat.

    SVANVID Sp. z o.o. – Gdańsk (www.svanvid.com)

Spółka prowadzi działalność od 2013 r. Pomysł na biznes zrodził się w 2010 roku podczas izolacji czystych szczepów alg. Nagrody za wynalezienie bioreaktora solartrackera pomogły w dotarciu do kapitału pozwalającego na założenie spółki. Trzy lata później została stworzona firma Svanvid, a w 2014 roku pojawił się na rynku pierwszy produkt – Ultivia, czyli tran z mikroalg. Celem firmy jest wykorzystanie dobrodziejstw mikroalg w tworzeniu suplementów diety oraz do produkcji biopaliw. Produkcja surowców, które znajdą zastosowanie w branży farmaceutycznej i kosmetycznej już została dostrzeżona, o czym świadczą liczne nagrody zbierane przez firmę w ciągu ostatnich dwóch lat.

    CORLEONIS Sp. z o.o. S.K.A. – Rumia (www.corleonis.pl)

Jest to firma ze 100% kapitałem polskim, z ponad 15-letnim doświadczeniem w działalności usług dla budownictwa. Warto dodać, że jest to największa firma w branży dźwigowej w województwie pomorskim, a w skali kraju plasuje się w pierwszej piątce największych firm tego typu. Celem firmy jest kompleksowe zabezpieczenie procesu inwestycyjnego w transport pionowy począwszy od zaprojektowania i zbudowania planu dla inwestycji, kompleksowe zabezpieczenie sprzętu, zapewnienie wykwalifikowanej obsługi oraz serwisu przez cały okres trwania inwestycji.

    MEGA S.A. – Gdynia (www.megasa.pl)

Tradycje firmy sięgają 1937 roku kiedy to dziadek obecnego właściciela założył przedsiębiorstwo energetyczne. W 1966 roku działalność firmy przejął syn właściciela. W latach osiemdziesiątych rozpoczął się dynamiczny rozwój firmy MEGA, - obecnie tą rodzinną firmą zarządza już trzecie pokolenie. W ostatnich latach domeną firmy MEGA S.A. stały się realizacje farm wiatrowych na zlecenie inwestorów krajowych i zagranicznych. Dysponowanie specjalistycznym sprzętem oraz własną bazą produkcyjną i transportową umożliwia samodzielne wykonywanie zadań przy całkowitej kontroli jakości i terminowości. Obecnie MEGA S.A. zatrudnia 180 pracowników, a średni obrót roczny za ostatnie trzy lata wyniósł 183 miliony złotych netto.

    STEICO Sp. z o.o. – Czarna Woda (www.steico.pl)

Firma istnieje na rynku polskim od 1994 roku. Jest członkiem Grupy STEICO – korporacji o ogólnoświatowym zasięgu. Firma jest właścicielem dwóch zakładów produkcyjnych w Polsce – w Czarnkowie i Czarnej Wodzie. Specjalizuje się w produkcji ekologicznych produktów budowlanych pozwalających na projektowanie oraz budowę domów w standardzie energooszczędnym. Praktycznie co roku wdrażany jest duży projekt generujący całkiem nową technologię wytwarzania wyrobów firmy. Ostatnio wdrożone procesy to technologie całkowicie nieznane w Polsce, a powstałe linie technologiczne są pierwszymi i jedynymi takimi w naszym kraju.

    Flextronics International Poland – Tczew (www.flextronics.com)

Firma działa w branży elektroniki telekomunikacyjnej i jest jednym z największych pracodawców na Pomorzu (niemal 4 tys. zatrudnionych). Stanowi część globalnego koncernu. Firma w Tczewie zajmuje się projektowaniem produkcyjnym oraz usługami inżynieryjnymi, montażem płytek drukowanych, wdrażaniem nowych produktów, układami Box-Build, montażem wysokiego poziomu, wytwarzaniem na zamówienie oraz usługami konfiguracji na zamówienie. Dodatkowo prowadzi produkcję wyrobów metalowych oraz produkcję obudów.

    Bank Rumia Spółdzielczy – Rumia (www.bankrumia.pl)

Bank Rumia Spółdzielczy istnieje od 1950 r. Aktualnie zatrudnia 106 osób. Usługi bankowe prowadzone są w taki sposób aby utrzymując rentowność banku ciągle dążyć do budowania zaufania klientów przeciwdziałając np. możliwości nagłego wycofania wkładów oszczędnościowych. W 2015 r. skala działania Banku, mierzona sumą bilansową wzrosła o 8,7 proc. (wzrost w porównaniu do 2014 r. o 1,1 p.p.). Aktualnie Bank posiada 9 placówek na terenie województwa pomorskiego. Działając z myślą o wspieraniu lokalnych firm, rolników i mieszkańców, Bank od lat rozwija współpracę z Pomorskim Funduszem Poręczeń Kredytowych.