O nagrodzie O nagrodzie

Nagroda Pomorska Gryf Gospodarczy jest regionalną nagrodą przyznawaną nieprzerwanie od 2000 roku. Jej organizatorem jest Pomorska Rada Przedsiębiorczości, która skupia przedstawicieli regionalnych środowisk gospodarczych oraz pełni rolę doradcy Marszałka Województwa Pomorskiego.
Celem konkursu jest m.in. promocja postaw przedsiębiorczych, wsparcie i inicjowanie przedsięwzięć innowacyjnych i prorozwojowych, szczególnie takich, które są zbieżne z celami Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego 2030, a także upowszechnianie dobrych praktyk w biznesie. 
Zdobycie statuetki Gryfa Gospodarczego to nie tylko prestiżowe wyróżnienie oraz dowód uznania i zaufania władz województwa, ale także okazja do zaprezentowania i promocji swojej działalności. Laureaci i finaliści konkursu są m.in. rekomendowani do innych prestiżowych nagród gospodarczych, takich jak Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP, Nagroda Polskiej Rady Biznesu czy konkurs EY Przedsiębiorca Roku.
Zwieńczeniem konkursu jest uroczyste wręczenie nagród, które jest okazją do nawiązania wartościowych kontaktów oraz integracji środowiska przedsiębiorców, polityków i lokalnych organizacji. 
Udział w konkursie jest bezpłatny.

 

Historia nagrody Historia nagrody

Nagroda Pomorska Gryf Gospodarczy 2018 zd.1
Nagroda Pomorska Gryf Gospodarczy 2018 zd. 2
Nagroda Pomorska Gryf Gospodarczy 2018 zd. 3
Nagroda Pomorska Gryf Gospodarczy 2018 zd. 4
Nagroda Pomorska Gryf Gospodarczy 2018 zd. 5
Nagroda Pomorska Gryf Gospodarczy 2018 zd. 6
Nagroda Pomorska Gryf Gospodarczy 2018 zd. 7
Nagroda Pomorska Gryf Gospodarczy 2018 zd. 8
2018

34 finalistów, 11 nagród głównych (statuetek), nagroda specjalna oraz Gryf Medialny – to finalny efekt Konkursu o Nagrodę Pomorską „Gryf Gospodarczy" 2018.

19 września 2018 r. w Wielkiej Hali Dworu Artusa w Gdańsku odbyła się uroczysta gala finałowa 19. edycji Konkursu o Nagrodę Pomorską „Gryf Gospodarczy". Spośród 85 firm zgłoszonych w 11 kategoriach Komisja Konkursowa wyłoniła 34 finalistów, Kapituła Konkursu przyznała Nagrodę Specjalną „Przedsiębiorca Przyjazny Imigrantom", a media patronujące konkursowi przyznały Gryfa Medialnego najpopularniejszej firmie wyłonionej spośród finalistów w plebiscycie medialnym.

Statuetki laureatom wręczył marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, wicemarszałek województwa pomorskiego Wiesław Byczkowski i przedstawiciele sponsorów: dr Adam Mikołajczyk dyrektor mBank S.A. w Gdańsku oraz Wojciech Walania, przedstawiciel Olivia Business Centre.

Gryf Gospodarczy to jedna z najbardziej cenionych regionalnych nagród. Przyznawana jest firmom, których działalność korzystnie wpływa na rozwój gospodarczy Pomorza. Ambicją organizatorów jest, aby wciąż wzmacniać prestiż tej nagrody, dlatego tegoroczna edycja Gryfa Gospodarczego wprowadziła sporo nowości: przede wszystkim to nowe kategorie konkursowe, które odzwierciedlają najważniejsze dla gospodarki regionu obszary rozwojowe, między innymi takie jak eksport, inwestycje, czy innowacje.  Zauważone i wyróżnione zostały podmioty, które budują otoczenie biznesu, wspierają przedsiębiorczość młodzieżową oraz podejmują współpracę ze szkołami zawodowymi, a także wpływają na szeroko pojęty rozwój przedsiębiorczości w regionie – powiedział marszałek Mieczysław Struk w krótkim przemówieniu rozpoczynającym galę.

Laureaci konkursu o Nagrodę Pomorską Gryf Gospodarczy 2018:

• Lider Innowacji mikro i małe przedsiębiorstwo: MICROSYSTEM sp. z o.o. z Sopotu

• Lider Innowacji średnie i duże przedsiębiorstwo: ENAMOR sp. z o.o. z Gdyni

• Lider Eksportu mikro i małe przedsiębiorstwo: PORTMAN LIGHTS sp. z o.o. z Gdyni

• Lider Eksportu średnie i duże przedsiębiorstwo: DOVISTA Polska sp. z o.o. ze Swarożyna

• Lider Inwestycji: DCT Gdańsk S.A.

• Lider Odpowiedzialności Społecznej: FARM FRITES Poland S.A. z Lęborka

• Pomorski Start-Up: PORTMAN LIGHTS sp. z o.o. z Gdyni

• Lider Kształcenia Zawodowego mikro i małe przedsiębiorstwo: AUTO MIRAS Autoryzowany Serwis Samochodowy sp. z o.o. z Pępowa

• Lider Kształcenia Zawodowego średnie i duże przedsiębiorstwo: STEICO sp. z o.o. z Czarnej Wody

• Lider Przedsiębiorczości Młodzieżowej: GDAŃSKA FUNDACJA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

• Gmina Przyjazna Przedsiębiorcom: GMINA MIASTA WEJHEROWA

• Nagroda Specjalna „Przedsiębiorca Przyjazny Imigrantom": POLMOR sp. z o.o. z Bytowa

• Gryf Medialny: BIOVICO sp. z o.o. z Gdyni

Kapituła Konkursu przyznała w tym roku statuetkę Gryfa Gospodarczego w kategorii Gmina Przyjazna Przedsiębiorcom – konkursie prowadzonym z sukcesem od kilku lat przez Regionalną Izbę Gospodarczą Pomorza, od tego roku połączonym z konkursem Gryf Gospodarczy.

Nagrodę Specjalną Kapituły Konkursu pn. „Przedsiębiorca Przyjazny Imigrantom" przyznano firmie, która wspiera pracowników spoza granic naszego kraju w adaptacji na pomorskim rynku pracy. Otrzymała ją firma POLMOR sp. z o.o. z Bytowa. Wśród 330 zatrudnionych pracowników, firma Polmor zatrudnia również imigrantów – 15 osób z Indii i 25 z Ukrainy. Dynamiczny rozwój firmy przyczynił się do otworzenia zakładu produkcyjnego w Indiach w 2009 roku. 

Media patronujące konkursowi o Nagrodę Pomorską przyznają statuetkę specjalną „Gryfa Medialnego". W tym roku Dziennik Bałtycki i Radio Gdańsk przyznały statuetkę firmie, która była nominowana do Nagrody Pomorskiej Gryf Gospodarczy, a zarazem jest najbardziej popularna wśród czytelników Pomorza, uczestniczących w plebiscycie mediów. Zwycięzcą została firma Biovico sp. z o.o. z Gdyni.

*

Konkurs o Nagrodę Pomorską Gryf Gospodarczy organizowany jest od 2000 r. z inicjatywy Pomorskiej Rady Przedsiębiorczości, której przewodniczy marszałek Mieczysław Struk. Wyboru laureatów dokonują wspólnie organizacje samorządu gospodarczego i władze województwa pomorskiego.

Sponsorem głównym konkursu jest mBank S.A., partnerem strategicznym jest Olivia Business Centre, partnerem głównym PwC, partnerem konkursu w roku bieżącym jest także Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza, natomiast patronami medialnymi są: „Dziennik Bałtycki", portal Trojmiasto.pl oraz Radio Gdańsk.