O nagrodzie O nagrodzie

Nagroda Pomorska Gryf Gospodarczy jest regionalną nagrodą przyznawaną nieprzerwanie od 2000 roku. Jej organizatorem jest Pomorska Rada Przedsiębiorczości, która skupia przedstawicieli regionalnych środowisk gospodarczych oraz pełni rolę doradcy Marszałka Województwa Pomorskiego.
Celem konkursu jest m.in. promocja postaw przedsiębiorczych, wsparcie i inicjowanie przedsięwzięć innowacyjnych i prorozwojowych, szczególnie takich, które są zbieżne z celami Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego 2030, a także upowszechnianie dobrych praktyk w biznesie. 
Zdobycie statuetki Gryfa Gospodarczego to nie tylko prestiżowe wyróżnienie oraz dowód uznania i zaufania władz województwa, ale także okazja do zaprezentowania i promocji swojej działalności. Laureaci i finaliści konkursu są m.in. rekomendowani do innych prestiżowych nagród gospodarczych, takich jak Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP, Nagroda Polskiej Rady Biznesu czy konkurs EY Przedsiębiorca Roku.
Zwieńczeniem konkursu jest uroczyste wręczenie nagród, które jest okazją do nawiązania wartościowych kontaktów oraz integracji środowiska przedsiębiorców, polityków i lokalnych organizacji. 
Udział w konkursie jest bezpłatny.

 

Historia nagrody Historia nagrody

FLEK
Gdańskie inwestycje komunalne
2017

Statuetki Gryfa Gospodarczego przyznano siedmiu przedsiębiorstwom. Jedno zostało uhonorowane podwójnie. W tym roku po raz pierwszy przyznano też wyróżnienie za całokształt działalności. Nagrody wręczono podczas finałowej gali, 5 czerwca 2017 r. w Dworze Artusa w Gdańsku.

Do tegorocznego konkursu zgłosiły się aż 53 firmy z całego województwa, to zdecydowanie więcej niż w poprzednich latach. Wyróżniono m.in. przedsiębiorstwa działające w branży elektroniki telekomunikacyjnej i projektujące innowacyjne rozwiązania medyczne. W gronie zwycięzców znalazły się podmioty zdobywające rynki zagraniczne, kontynuujące rodzinne tradycje czy też angażujące się w działalność charytatywną.

Była to już 18. edycja konkursu, którego celem jest prezentacja i promocja najlepszych przedsiębiorstw w regionie. Gryf Gospodarczy to jedna z najbardziej cenionych regionalnych nagród. Przyznawana jest firmom, których działalność korzystnie wpływa na rozwój gospodarczy Pomorza. Statuetki laureatom wręczył marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

 

Ambasadorowie pomorskiej gospodarki

 – Konkurs nie tylko wyróżnia dynamicznie rozwijające się firmy, ale także te, które myślą o rodzimej gospodarce przez pryzmat rzetelności i uczciwości. To właśnie te atrybuty charakteryzują nominowane do nagrody przedsiębiorstwa, bo to przede wszystkim one budują pozytywny wizerunek pomorskiej przedsiębiorczości będąc swego rodzaju ambasadorami gospodarczej marki Pomorza – podkreślił marszałek Mieczysław Struk. Dziękując firmom, które ubiegały się w tym roku o statuetkę Gryfa Gospodarczego zaznaczył, że poziom konkursu z roku na rok się podnosi, a dokonywanie wyboru laureatów staje się coraz trudniejsze. – Cieszy mnie ten trend i mam nadzieję, iż będzie się on utrzymywał przez kolejne lata – dodał marszałek Struk.

Rozstrzygnięcia zapadły w czterech głównych kategoriach konkursowych: Mikro-, Małe, Średnie i Duże przedsiębiorstwo. Kapituła konkursu przyznała także nagrody specjalne w kategoriach Gryf Odpowiedzialności Społecznej oraz Gryf Innowacyjne Przedsiębiorstwo. Natomiast w drodze plebiscytu, wśród czytelników gazety „Dziennika Bałtyckiego", portalu Trójmiasto.pl i słuchaczy Radia Gdańsk, wyłoniony został laureat, który otrzymał honorową statuetkę Gryfa Medialnego.

W tegorocznej edycji konkursu podwójnie wyróżnione zostało przedsiębiorstwa FLEK Import-Export z Gdyni, które zdobyło Gryfa Gospodarczego w kategorii Mikroprzedsiębiorstwo oraz Gryfa Medialnego. – Jestem podwójnie miło zaskoczona i podwójnie szczęśliwa – mówiła Monika Micał-Połczyńska, właścicielka firmy. – To nie jest tak, że wczoraj założyliśmy firmę, a dziś zbieramy laury. W naszym przypadku to jest sukces budowany przez lata. Dlatego chciałam serdecznie podziękować wszystkim, którzy nas wspierali, a przede wszystkim moim rodzicom, którzy przez 40 lat prowadzili ten biznes. 

Gryf Gospodarczy dla FLEK Import-Export. Marszałek Mieczysław Struk wręcza statuetkę Monice Micał-Połczyńskiej, właścicielce firmy. Fot. Mateusz Ochocki / KFP

 

Laureaci konkursu o Nagrodę Pomorską Gryf Gospodarczy 2017

  • Mikroprzedsiębiorstwo: FLEK Import-Export – Gdynia
  • Małe przedsiębiorstwo: VIVADENTAL Sp. z o.o. – Gdańsk
  • Średnie przedsiębiorstwo: FENIKS Sp. z o.o. – Skarszewy
  • Duże przedsiębiorstwo: FLEX POLAND Sp. z o.o. – Tczew
  • Gryf Odpowiedzialności Społecznej 2017: POLDANOR S.A. – Przechlewo
  • Gryf Innowacyjne Przedsiębiorstwo 2017: BIOVICO Sp. z o.o. – Gdynia
  • Gryf Medialny 2017: FLEK Import-Export – Gdynia

 

W tym roku przyznano także statuetkę specjalną za całokształt działalności. Otrzymała ją spółka miejska Gdańskie Inwestycje Komunalne Sp. z o.o., która w ostatnich latach odpowiadała za wielkie projekty infrastrukturalne w Gdańsku, m.in. powstanie nowych linii tramwajowych, wykonanie tunelu pod Martwą Wisłą czy też budowę Trasy Słowackiego i Trasy Sucharskiego, łączących lotnisko i port morski z drogami krajowymi. – Dzisiaj możemy powiedzieć, że dzięki takim przedsięwzięciom dołożyliśmy swoją cegiełkę do rozwoju aglomeracji i infrastruktury miejskiej – zaznaczył Ryszard Trykosko, za którego prezesury zrealizowano wspomniane inwestycje.

*  *  *

Konkurs o Nagrodę Pomorską Gryf Gospodarczy organizowany jest od 2000 r. z inicjatywy Pomorskiej Rady Przedsiębiorczości, której przewodniczy marszałek Mieczysław Struk. Wyboru laureatów wspólnie dokonują organizacje samorządu gospodarczego i władze województwa pomorskiego.

Sponsorem głównym konkursu jest mBank, natomiast patronami medialnymi są: „Dziennik Bałtycki", portal Trojmiasto.pl oraz Radio Gdańsk. Partnerem strategicznym konkursu jest Olivia Business Centre.

 

FLEK Import-Export to firma założona w 1946 r. Obecnie już trzecie pokolenie właścicieli kontynuuje rodzinną tradycję. Główną działalnością firmy jest zaopatrywanie w produkty branż: krawieckiej, szewskiej, kaletniczej i rymarskiej. Odbiorcami są zakłady produkcyjne, punkty usługowe, hurtownie oraz klienci indywidualni.

 

VIVADENTAL Sp. z o.o. to międzynarodowy ośrodek specjalizujący się w implantologii stomatologicznej. Firma działa od 1991 r. jako klinika, instytut naukowo-badawczy oraz fundacja. Angażuje się w działalność charytatywną na rzecz dzieci z ośrodków wychowawczych, domów dziecka i hospicjów.

 

FENIKS Sp. z o.o. powstała w 2002 r. na bazie Skarszewskiej Fabryki Mebli ADLOR. Mimo tego, że w 2015 r. cała fabryka niemal doszczętnie spłonęła, zarząd podjął decyzję o kontynuacji działalności i odbudowie firmy. Obecnie jest to jeden z najbardziej nowoczesnych zakładów produkcyjnych w Europie.

 

FLEX POLAND Sp. z o.o. jest jednym z największych pracodawców na Pomorzu, zatrudnia około 4 tys. osób. Stanowi część globalnego koncernu i realizuje zamówienia dla znanych na całym świecie marek m.in. z branży telekomunikacyjnej, przemysłowej, wydobywczej oraz elektroniki użytkowej.

 

POLDANOR S.A. to firma założona w Polsce w 1994 r. przez grupę duńskich pracowników branży rolniczej. Ma ona charakter rodzinnego biznesu. Prowadzi hodowlę trzody chlewnej oraz uprawę roślin. Mięso wieprzowe Poldanoru sprzedawane jest zarówno na polski, jak i amerykański rynek.

 

BIOVICO Sp. z o.o. zaczęła działalność w 2008 r. Jest to firma projektująca innowacyjne rozwiązania medyczne, a specjalizuje się w aktywizacji ruchowej pacjentów. W chwili obecnej jest także liderem w dostawie kwasów hialuronowych w Polsce. Produkty Biovico są też dystrybuowane na rynki zagraniczne.