W tym roku gala konkursu "Gryf gospodarczy 2024" była wyjątkowa, ze względu na to, że konkurs obchodził swój jubileusz. W wyjątkowych wnętrzach Olivia Star, po raz 25. wyróżniono najlepsze pomorskie firmy. Przyznano też nagrody specjalne.
W kategorii Lider innowacji — mikro i małe przedsiębiorstwo, laureatem została firma XTrack Sp. z o. o. z Gdańska.
XTrack jest producentem autorskiej platformy telematycznej, która monitoruje i zarządza zdalnie flotą pojazdów. Wykorzystując możliwości nowych technologii, firma kreatywnie wspiera funkcjonowanie biznesu.
Wyróżnienia otrzymały firmy Ambient System Sp. z o. o. z Gdańska i Flint Systems Sp. z o.o. z Gdyni.
W kategorii Lider innowacji — średnie i duże przedsiębiorstwo, laureatem została firma Primagran Sp. z o.o. ze Stegny.
Primagran to producent i dystrybutor wysokiej jakości zlewozmywaków. Współpracuje z polskimi uczelniami, tworząc innowacyjne patenty i technologie chroniące zlew przed uszkodzeniem czy zabrudzeniami, przedłużając życie produktów.
Wyróżnienia otrzymały firmy Currenda Sp. z o.o. z Sopotu i ATM Lighting Sp. z o. o. z Gdańska
W kategorii Lider eksportu — mikro i małe przedsiębiorstwo, laureatem została firma Portman Lights Sp. z o.o. z Gdyni.
PORTMAN® tworzy profesjonalne i innowacyjne oświetlenie, które w zaledwie kilka lat zdobyło ogromne uznanie w branży. Lampy PORTMAN® eksportowane są już do 60 krajów, oświetlając największe światowe gwiazdy na koncertach, festiwalach czy w studiach telewizyjnych.
Wyróżnienia otrzymały firmy Novvam Group Sp. z o.o. z Chwaszczyna oraz INCLOUD HR Sp. z o.o. z Gdańska.
W kategorii Lider eksportu — średnie i duże przedsiębiorstwo, laureatem została firma AS-PL Sp. z o.o. z Gdańska.
Firma AS-PL zajmuje się produkcją i dystrybucją części zamiennych do pojazdów. Wysoka jakość oraz nowoczesne technologie produkcji są kluczem do sukcesu firmy, która eksportuje swój asortyment do ponad 100 krajów na całym świecie.
Wyróżnienia otrzymały firmy MOSTOSTAL POMORZE SA z Gdańska oraz Dovista Polska Sp. z o.o. z Wędkowów.
W kategorii Lider inwestycji, laureatem została firma Farm Frites Poland SA z Lęborka.
Firma posiada szeroką wizję rozwoju, dążąc do pozycji lidera w produkcji frytek w Europie Środkowo-Wschodniej. Aby to osiągnąć, sukcesywnie zwiększa moce przerobowe, inwestując m.in. w budowę nowego budynku technologicznego. Inwestycje Farm Frites mają istotny wpływ na rozwój gospodarczy lokalnego środowiska.
Wyróżnienia otrzymały firmy Rumia Invest Park Sp. z o.o. z Rumi oraz Rockfin S.A. z Żukowa.
W kategorii Pomorski Startup, laureatem została firma REVOBEAM Sp. z o.o. z Gdańska.
REVOBEAM to spółka tworząca nowe rozwiązania bezprzewodowe w oparciu o anteny inteligentne. Anteny pozwalają na podniesienie odporności oraz utrzymanie wymaganych przepływności i stabilności łączy bezprzewodowych, a także zwiększenie zasięgu komunikacji. Pomysł ten umożliwił zakwalifikowanie się firmy do akceleratora NATO.
Wyróżnienia otrzymały firmy EV VOLTA SP. Z O.O. ze Słupska oraz VisionX Sp. z o. o. z Gdańska.
W kategorii Lider rozwoju kompetencji, laureatem została firma CRIST S.A. z Gdyni.
CRIST wyróżnia się kompleksowym podejściem do kształcenia i rozwoju, co czyni spółkę wzorem do naśladowania w branży. Firma aktywnie współpracuje ze szkołami średnimi, uczestniczy w targach pracy i dniach kariery oraz organizuje staże i studia dualne. Pracownikom natomiast zapewnia programy mentoringowe oraz dostęp do kursów.
Wyróżnienia otrzymały firmy Baltic Hub Container Terminal z Gdańska i Grupa Progres Sp. z o. o. z Gdańska.
W kategorii Lider zielonej transformacji, laureatem została firma Goodvalley Agro Sp. z o.o. z Przechlewa.
Goodvalley jest przykładem zrównoważonego rolnictwa, gdzie w myśl zasady „od pola do stołu” ważne są wszystkie etapy produkcji. Redukcja zużycia materiałów i wytwarzanych odpadów, efektywne zarządzanie energią czy recykling, odgrywają kluczowe role w całym łańcuchu produkcyjnym. Firma od lat raportuje i minimalizuje ślad węglowy, a także produkuje zieloną energię w ośmiu biogazowniach.
Wyróżnienia otrzymały firmy BIBUS MENOS Sp. z o.o. z Gdańska i Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna Sp. z o.o. z Gdańska.
W kategorii Lider ekonomii społecznej, do której od tego roku mogą zgłaszać się podmioty ekonomii społecznej, statuetki zdobyły aż dwie organizacje: Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej z Gdańska oraz SPÓŁDZIELNIA SOCJALNA DALBA z Pucka.
Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej poprzez prowadzenie firm społecznych w branży HoReCa i sportowej, aktywnie promuje odpowiedzialność społeczną oraz wspiera osoby zagrożone marginalizacją. Innowacyjne podejście do zarządzania, współpraca z uczelniami i biznesem oraz realizacja programów ESG świadczą o profesjonalizmie i dalekowzroczności fundacji.
Z kolei Spółdzielnia Socjalna DALBA posiada wyjątkowy wkład w rozwiązywanie problemów społecznych, w szczególności bezrobocia wśród osób zagrożonych wykluczeniem. Większość pracowników spółdzielni to osoby, które nie miały szans na otwartym rynku pracy z powodu swojej niepełnosprawności. Spółdzielnia ma w swoim portfolio innowacyjne projekty, takie jak uruchomienie pierwszego w Polsce Browaru Spółdzielczego i program „Pojąć Głębię”, który łączy terapię z nurkowaniem.
Wyróżnienia otrzymały firmy Spółdzielnia Socjalna Zeroban z Gdańska, Stowarzyszenie Morena z Gdańska oraz Spółdzielnia Socjalna Kooperacja z Sopotu.
W kategorii Gmina Przyjazna Przedsiębiorczości, najlepsza okazała się Gmina Miasta Gdyni.
Gdynia posiada dwa certyfikowane systemy zarządzania jakością, dające gwarancję dobrej współpracy urzędników z przedsiębiorcami. Miasto utworzyło i z sukcesem prowadzi Gdyńskie Centrum Wspierania Przedsiębiorczości, w którym można m.in. uzyskać bezpłatną poradę specjalistów. Gmina realizuje także zajęcia i programy z zakresu przedsiębiorczości w szkołach, jak np. Młody Lean Lider czy BAKCYL – Bankowcy dla Ekonomii.
Wyróżnienia otrzymała Gmina Miejska Starogard Gdański.
Jak co roku, patroni medialni konkursu mieli szansę przyznać jednemu z uczestników nagrodę specjalną. W tegorocznej edycji Gryf Medialny powędrował do firmy Polski Ziemniak Sp. z o.o. z Lęborka.
Kapituła medialna doceniła dynamiczny rozwój oraz strategiczne inwestycje, które umożliwiły firmie osiągnięcie znaczącej pozycji na rynku w Polsce. Dzięki inwestycjom i ciągłym usprawnieniom technologicznym firma skutecznie zwiększa wydajność w realizacji zamówień. Te przemyślane kroki uczyniły Polski Ziemniak pionierem w branży, promując innowacyjne podejście do rolnictwa i dystrybucji, a także wspierając lokalną, pomorską gospodarkę.
W tym roku, z okazji 25-lecia konkursu, przyznano nagrody specjalne za trwały wkład w budowanie gospodarki Pomorza. Statuetki trafiły do firm, które wypracowały rozpoznawalną markę w kraju i za granicą, rozwinęły się znacząco na przestrzeni lat oraz mają wpływ i znaczenie dla otoczenia społeczno-gospodarczego.
Nagrodzone zostały firmy:
Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.
Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia SA
Zakłady Porcelany Stołowej „Lubiana” SA
Ciecholewski-Wentylacje sp. z o. o.
Ziaja Ltd Zakład Produkcji Leków sp. z o.o.
Korporacja Budowlana DORACO sp. z o. o.
Zakład Produkcji Materiałów Budowlanych inż. Kazimierz Ginter ZPCH
Wszystkim nagrodzonym gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!