Wykorzystywanie dobrodziejstw mikroalg, ekologiczne produkty budowlane oraz nowoczesne rozwiązania z zakresu robotyki i automatyki – m.in. taka działalność pomorskich firm została nagrodzona podczas Gali Finałowej Nagrody Pomorskiej „Gryf Gospodarczy”. Laureaci odebrali statuetki z rąk marszałka Mieczysława Struka.
Statuetka Gryfa to jedna z najbardziej cenionych regionalnych nagród gospodarczych, a walczą o nią liderzy pomorskiej przedsiębiorczości. Zwycięzcy wybrani zostali w czterech kategoriach: mikro-, małe-, średnie i duże przedsiębiorstwo. Ponadto, w drodze plebiscytu wśród czytelników gazety „Dziennika Bałtyckiego”, TVP Gdańsk, portalu Trójmiasto.pl oraz Radia Gdańsk, wyłoniony został laureat, który otrzymał statuetkę Gryfa Medialnego. Kapituła konkursu przyznała także statuetkę specjalną w kategorii: „Gryf Odpowiedzialności Społecznej 2016” oraz „Gryf Innowacyjne Przedsiębiorstwo 2016„.
– Zdobywcom statuetki życzę, aby była ona przede wszystkim motywacją do jeszcze lepszej pracy, utrzymywania jakości i podnoszenia standardów – mówił marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – Rynek jest niezwykle konkurencyjny, dlatego trzeba naprawdę wiele starań, aby utrzymać się w czołówce.
Laureaci konkursu o Nagrodę Pomorską „Gryf Gospodarczy”:
Celem konkursu jest promowanie przedsiębiorczości poprzez prezentację firm, które w szczególny sposób wpływają na rozwój gospodarczy województwa, włączenie sektora przedsiębiorców do współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego czy upowszechnianie dobrych praktyk w biznesie.
Konkurs o Nagrodę Pomorską „Gryf Gospodarczy” jest organizowany po raz XVII z inicjatywy Pomorskiej Rady Przedsiębiorczości, której przewodniczy marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Wyboru laureatów wspólnie dokonują organizacje samorządu gospodarczego i władze województwa pomorskiego. Patronat medialny nad konkursem objęli: TVP Gdańsk, Radio Gdańsk, Polska Dziennik Bałtycki oraz portal Trójmiasto.pl.
TMA AUTOMATION Sp. z o.o. – Gdynia (www.tma-automation.com)
TMA Automation Sp. z o.o. jest firmą młodą, lecz zbudowaną na wieloletnim doświadczeniu jej pracowników w branży. Firma jest odpowiedzią na ciągle rosnące potrzeby rynku w dziedzinie automatyzacji procesów produkcyjnych. Projektuje i buduje nowoczesne, interdyscyplinarne rozwiązania z zakresu robotyki, automatyki, mechaniki i systemów wizyjnych. Najnowszy produkt firmy TMA – robot kartezjański jest pierwszym, seryjnie produkowanym tego typu robotem w Polsce i jest przeznaczony dla branży przetwórstwa tworzyw sztucznych. Wszystkie roboty firmy TMA produkowane SA w Gdyni, a dzięki wykorzystaniu podzespołów renomowanych i sprawdzonych produktów pozwalają służyć klientom przez wiele lat.
SVANVID Sp. z o.o. – Gdańsk (www.svanvid.com)
Spółka prowadzi działalność od 2013 r. Pomysł na biznes zrodził się w 2010 roku podczas izolacji czystych szczepów alg. Nagrody za wynalezienie bioreaktora solartrackera pomogły w dotarciu do kapitału pozwalającego na założenie spółki. Trzy lata później została stworzona firma Svanvid, a w 2014 roku pojawił się na rynku pierwszy produkt – Ultivia, czyli tran z mikroalg. Celem firmy jest wykorzystanie dobrodziejstw mikroalg w tworzeniu suplementów diety oraz do produkcji biopaliw. Produkcja surowców, które znajdą zastosowanie w branży farmaceutycznej i kosmetycznej już została dostrzeżona, o czym świadczą liczne nagrody zbierane przez firmę w ciągu ostatnich dwóch lat.
CORLEONIS Sp. z o.o. S.K.A. – Rumia (www.corleonis.pl)
Jest to firma ze 100% kapitałem polskim, z ponad 15-letnim doświadczeniem w działalności usług dla budownictwa. Warto dodać, że jest to największa firma w branży dźwigowej w województwie pomorskim, a w skali kraju plasuje się w pierwszej piątce największych firm tego typu. Celem firmy jest kompleksowe zabezpieczenie procesu inwestycyjnego w transport pionowy począwszy od zaprojektowania i zbudowania planu dla inwestycji, kompleksowe zabezpieczenie sprzętu, zapewnienie wykwalifikowanej obsługi oraz serwisu przez cały okres trwania inwestycji.
MEGA S.A. – Gdynia (www.megasa.pl)
Tradycje firmy sięgają 1937 roku kiedy to dziadek obecnego właściciela założył przedsiębiorstwo energetyczne. W 1966 roku działalność firmy przejął syn właściciela. W latach osiemdziesiątych rozpoczął się dynamiczny rozwój firmy MEGA, – obecnie tą rodzinną firmą zarządza już trzecie pokolenie. W ostatnich latach domeną firmy MEGA S.A. stały się realizacje farm wiatrowych na zlecenie inwestorów krajowych i zagranicznych. Dysponowanie specjalistycznym sprzętem oraz własną bazą produkcyjną i transportową umożliwia samodzielne wykonywanie zadań przy całkowitej kontroli jakości i terminowości. Obecnie MEGA S.A. zatrudnia 180 pracowników, a średni obrót roczny za ostatnie trzy lata wyniósł 183 miliony złotych netto.
STEICO Sp. z o.o. – Czarna Woda (www.steico.pl)
Firma istnieje na rynku polskim od 1994 roku. Jest członkiem Grupy STEICO – korporacji o ogólnoświatowym zasięgu. Firma jest właścicielem dwóch zakładów produkcyjnych w Polsce – w Czarnkowie i Czarnej Wodzie. Specjalizuje się w produkcji ekologicznych produktów budowlanych pozwalających na projektowanie oraz budowę domów w standardzie energooszczędnym. Praktycznie co roku wdrażany jest duży projekt generujący całkiem nową technologię wytwarzania wyrobów firmy. Ostatnio wdrożone procesy to technologie całkowicie nieznane w Polsce, a powstałe linie technologiczne są pierwszymi i jedynymi takimi w naszym kraju.
Flextronics International Poland – Tczew (www.flextronics.com)
Firma działa w branży elektroniki telekomunikacyjnej i jest jednym z największych pracodawców na Pomorzu (niemal 4 tys. zatrudnionych). Stanowi część globalnego koncernu. Firma w Tczewie zajmuje się projektowaniem produkcyjnym oraz usługami inżynieryjnymi, montażem płytek drukowanych, wdrażaniem nowych produktów, układami Box-Build, montażem wysokiego poziomu, wytwarzaniem na zamówienie oraz usługami konfiguracji na zamówienie. Dodatkowo prowadzi produkcję wyrobów metalowych oraz produkcję obudów.
Bank Rumia Spółdzielczy – Rumia (www.bankrumia.pl)
Bank Rumia Spółdzielczy istnieje od 1950 r. Aktualnie zatrudnia 106 osób. Usługi bankowe prowadzone są w taki sposób aby utrzymując rentowność banku ciągle dążyć do budowania zaufania klientów przeciwdziałając np. możliwości nagłego wycofania wkładów oszczędnościowych. W 2015 r. skala działania Banku, mierzona sumą bilansową wzrosła o 8,7 proc. (wzrost w porównaniu do 2014 r. o 1,1 p.p.). Aktualnie Bank posiada 9 placówek na terenie województwa pomorskiego. Działając z myślą o wspieraniu lokalnych firm, rolników i mieszkańców, Bank od lat rozwija współpracę z Pomorskim Funduszem Poręczeń Kredytowych.