Liderem Zielonej Transformacji Gryfa Gospodarczego w 25. edycji konkursu została firma Goodvalley Polska z Przechlewa. To przedsiębiorstwo, które od lat wyznacza standardy zrównoważonego rolnictwa i produkcji żywności zgodnie z modelem „od pola do stołu”. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, dbałości o środowisko i efektywnemu zarządzaniu energią, Goodvalley stało się przykładem dla innych firm z sektora rolno-spożywczego. W krótkiej rozmowie z Grzegorzem Brodziakiem, Prezesem Zarządu Goodvalley Agro S.A. poznaliśmy historię, kluczowe osiągnięcia i plany na przyszłość.
Liderem Zielonej Transformacji Gryfa Gospodarczego w 25. edycji konkursu została firma Goodvalley Polska z Przechlewa. To przedsiębiorstwo, które od lat wyznacza standardy zrównoważonego rolnictwa i produkcji żywności zgodnie z modelem „od pola do stołu”. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, dbałości o środowisko i efektywnemu zarządzaniu energią, Goodvalley stało się przykładem dla innych firm z sektora rolno-spożywczego. W krótkiej rozmowie z Grzegorzem Brodziakiem, Prezesem Zarządu Goodvalley Agro S.A. poznaliśmy historię, kluczowe osiągnięcia i plany na przyszłość.
Historia i misja Goodvalley
Goodvalley działa w Polsce od 1994 roku, ale firma ma duńskie korzenie. To właśnie w Danii narodziła się idea stworzenia systemu produkcji żywności opartego na pełnym cyklu gospodarczym, ograniczającego wpływ na środowisko. W Polsce firma rozpoczęła działalność, przejmując nieruchomości po dawnych PGR-ach na Pomorzu. Od tego czasu Goodvalley sukcesywnie modernizuje infrastrukturę, wprowadza nowoczesne technologie i rozwija system produkcji, uwzględniając m.in. zasady rolnictwa regeneratywnego.
Już w 2005 r. Goodvalley zbudowało pierwszą w Polsce biogazownię, stając się pionierem rozwoju tego sektora w Polsce. Dziśj firma prowadzi 8 biogazowni w Polsce, gdzie — z substratów rolniczych — wytwarzana jest energia elektryczna i cieplna w skojarzeniu. Pokrywa to 100 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną i ok. 70 proc. zapotrzebowania na energię cieplną w ramach procesu produkcji. Dodatkowym benefitem jest wytwarzanie wartościowego nawozu organicznego, który wzbogaca glebę, na której gospodaruje Goodvalley.
Ponadto firma posiada własne pola uprawne, młyn paszowy, hodowle trzody chlewnej, czy zakłady przetwórcze. Wdraża także innowacyjne rozwiązania, mające na celu redukcję śladu węglowego i optymalizację zużycia surowców.
Niewątpliwie kamieniem milowym w historii firmy było wprowadzenie w 2022 r. na polski rynek marki Dolina Dobra. Skąd ta decyzja? Goodvalley, ze względu na anglojęzyczną nazwę, nie było kojarzone z polską produkcją i hodowlą. Dlatego postanowiono wprowadzić markę, która opowiada historię powstania produktu i zwraca uwagę na najważniejsze – jakość i dobrą etykietę. W portfolio Doliny Dobra znaleźć można bowiem najlepszej jakość produkty wieprzowe, bez konserwantów, wytwarzane z troską o zdrowsze i lepsze jutro, w oparciu o wieloletnie doświadczenie i trwałe wartości, którymi na co dzień kieruje się Goodvalley. To właśnie unikatowy model „od pola do stołu” pozwala dostarczać na stoły konsumentów smaczny asortyment wyprodukowany w zrównoważony i bezpieczny sposób.
Lider Zielonej Transformacji Gryfa Gospodarczego
– Nasze serce od ponad 30 lat bije na Pomorzu, gdzie prowadzimy działalność, przyczyniając się w ten sposób do rozwoju gospodarczego regionu. Od początku przyświecają nam zasady zrównoważonego rolnictwa. Szczególną uwagę przywiązujemy do zagadnień związanych z ochroną klimatu i odpowiedzialnego korzystania z zasobów środowiska, chcemy dzielić się naszymi dobrymi praktykami i inspirować innych. Dlatego zdecydowaliśmy się wziąć udział w konkursie w kategorii Lider Zielonej Transformacji — mówi Grzegorz Brodziak, Prezes Zarządu Goodvalley Agro S.A.
Nagroda jest potwierdzeniem skuteczności modelu biznesowego Goodvalley, opartego na obiegu zamkniętym i prośrodowiskowych rozwiązaniach. To także sygnał dla innych przedsiębiorstw, że inwestowanie w zrównoważony rozwój przynosi wymierne korzyści nie tylko środowiskowe, ale także ekonomiczne i społeczne.

Kluczowe osiągnięcia, które przyczyniły się do wyróżnienia
Jednym z najważniejszych aspektów działalności Goodvalley jest pełna kontrola nad procesem produkcji. Dla firmy ważne są wszystkie etapy — począwszy od produkcji roślinnej, poprzez wytwarzanie paszy oraz chów trzody chlewnej, uzupełniony biogazowniami rolniczymi, aż po produkcję wyrobów mięsnych we własnych zakładach. Redukcja zużycia materiałów i wytwarzanych odpadów, efektywne zarządzanie energią i ponowne wykorzystywanie zasobów, czy recykling odgrywają kluczową rolę w całym łańcuchu produkcyjnym. Firma już w 2004 roku zaczęła dobrowolnie raportować dane niefinansowe, stając się jednym z pionierów w zakresie ESG w Polsce. W 2021 roku Goodvalley podjęło decyzję o zmianie metodologii liczenia emisji gazów cieplarnianych, dążąc do dalszej redukcji śladu węglowego.
– Jako producent mięsa jesteśmy w pełni świadomi tego, jaki wpływ na środowisko ma nasza działalność. Pracujemy intensywnie nad zmniejszeniem naszego śladu węglowego. Dla naszych produktów przeprowadzamy opartą na między narodowych standardach środowiskową ocenę cyklu życia — LCA (Life Cycle Assessment). Chcemy być przykładem dla innych, pokazując, że dla klimatu najlepsze są konkretne działania, zmniejszające emisje powstające w ramach własnych procesów produkcyjnych. – podkreśla Grzegorz Brodziak.

Wyzwania i przyszłe plany
Goodvalley aktywnie reaguje na zmieniające się warunki rynkowe i środowiskowe. W dobie zaostrzających się regulacji dotyczących ESG firma chce nadal rozwijać swoje procesy w kierunku większej transparentności i efektywności ekologicznej.
– Zasady zrównoważonej produkcji towarzyszą nam od 30 lat i zamierzamy kontynuować ten kierunek. Będziemy także nadal aktywnie angażować się w życie regionu, lokalnych społeczności, realizując i wspierając projekty istotne dla mieszkańców. Bardzo ważne będzie też dla nas dalsze angażowanie się w edukację młodzieży, rolników oraz innych przedsiębiorców, poprzez dzielenie się naszym doświadczeniem i pokazywanie, że zrównoważony model prowadzenia działalności rolno-spożywczej jest efektywny zarówno z punktu widzenia biznesowego, jak i środowiskowego — mówi prezes Goodvalley.
Zaangażowanie społeczne
Oprócz innowacyjnych rozwiązań w zakresie dbałości o środowisko i produkcji Goodvalley aktywnie angażuje się w życie lokalnych społeczności. Firma wspiera szkoły, organizuje lekcje edukacyjne dla dzieci na temat rolnictwa i ekologii, a także finansuje lokalne inicjatywy. Od 2008 roku organizuje konkurs „Działajmy Razem”, w ramach którego mieszkańcy mogą zgłaszać projekty społeczne poprawiające infrastrukturę otoczenia oraz które są na późniejszym etapie współrealizowane z Goodvalley. Do tej pory zrealizowano 60 takich inicjatyw.
Ponadto Goodvalley jest sponsorem lokalnych wydarzeń sportowych, między innymi takich jak Triathlon Przechlewo czy Bieg Farmera, czy też klubów sportowych, promując w ten sposób zdrowy styl życia i integrację społeczną.
Nagroda Gryf Gospodarczy 2024 w kategorii Lider Zielonej Transformacji to dowód na to, że konsekwentne działania Goodvalley w zakresie zrównoważonego rozwoju przynoszą wymierne efekty. Firma nie tylko dostarcza wysokiej jakości produkty, ale także dba o środowisko, aktywnie wspiera lokalne społeczności i angażuje się w kształtowanie przyszłości branży rolno-spożywczej. To przykład przedsiębiorstwa, które łączy innowacje, odpowiedzialność środowiskową i społeczną w jednym spójnym modelu biznesowym.
