Gryf Gospodarczy
To, że zastąpi nas – hydrografów wysoko wyspecjalizowany robot, powinno nas cieszyć, a nie martwić. Marine Technology – Lider innowacji mikro i małe przedsiębiorstwa

To, że zastąpi nas – hydrografów wysoko wyspecjalizowany robot, powinno nas cieszyć, a nie martwić. Marine Technology – Lider innowacji mikro i małe przedsiębiorstwa

WRĘCZENIE STATUETKI GRYFA GOSPODARCZEGO MARINE TECHNOLOGY. FOT. KAROL STAŃCZAK
24.05.2023
Joanna Tor-Martynow
Joanna
Tor-Martynow
AUTOR
Joanna Tor-Martynow
Joanna
Tor-Martynow
24.05.2023

W ubiegłorocznej edycji konkursu o Nagrodę Pomorską Gryf Gospodarczy zdobyli Państwo statuetkę Gryfa w kategorii Lider Innowacji mikro i małe przedsiębiorstwa. Kapituła szczególnie doceniła HydroDron. Czy może Pan opowiedzieć, co to jest i na czym polega jego innowacyjność?

HydroDron jest autonomiczną bezzałogową jednostką pływającą, zarejestrowaną jako mały statek żeglugi śródlądowej, przeznaczoną do szeroko rozumianych pomiarów hydrograficznych, hydrologicznych, fotogrametrycznych, teledetekcyjnych, środowiskowych i innych.

Jakie jest jego zastosowanie?

Wyposażenie pomiarowe HydroDrona umożliwia pomiary w pełnej sferze pomiarowej zarówno pod wodą, jak i powyżej powierzchni wody. Możliwe są pomiary pod wodą echosondą wielowiązkową, sonarem 3D i dwoma sondami jednowiązkowymi oraz powyżej powierzchni pomiary za pomocą sensorów: LiDAR, radar, kamery wideo, dalmierze laserowe i stacja pogodowa. Dodatkowo wyposażenie HydroDrona umożliwia pobór próbek wody, próbek dna i pomiar profili fizyko-chemicznych wody. Nad precyzją wyznaczania pozycji czuwa system intercyjny z pozycjonowaniem satelitarnym. Ekologiczny napęd elektryczny z doładowaniem panelami solarnymi zapewnia cichy i bezwonny ruch platformy. HydroDron może wykonywać swe zadania zarówno w trybie autonomicznym, jak i zdalnie sterowany przez operatora z brzegu akwenu czy z pokładu innej jednostki pływającej. Tak dalece zaawansowane platformy pomiarowej są niespotykane na skalę światową.

FOT. MARINE TECHNOLOGY FOT. MARINE TECHNOLOGY

W wywiadzie dla Pomorskiego Przeglądu Gospodarczego (link), wspominał Pan, że barierą rozwoju dla inteligentnych obiektów autonomicznych jest ludzka mentalność i strach. Jak Pan sądzi, z czego to wynika? Czy rzeczywiście mamy się czego bać?

Moim zdaniem nie ma się czego bać, a to, że zamiast angażować jednostki załogowe do wykonywania żmudnych pomiarów na akwenach morskich czy śródlądowych zastąpi nas, hydrografów, wysoko wyspecjalizowany robot powinno cieszyć, a nie martwić. Każdy port musi być przebadany hydrograficznie corocznie, by statki mogły bezpiecznie podchodzić do nabrzeży i aż się prosi, by takie żmudne powtarzalne czynności zautomatyzować a pomiędzy pomiarami przechowywać platformę bezzałogową bezpiecznie w hali garażowej czy hangarze. Niemniej jednak część hydrografów przyzwyczajonych do osobistych pomiarów na pokładzie statku czy motorówki hydrograficznej długo jeszcze nie zmieni poglądów co do sposobu realizacji pomiarów. Niektórzy zapewne aż do emerytury.

Marine Technology to nie tylko HydroDron. Z jakich jeszcze innowacyjnych rozwiązań jest Pan szczególnie dumny?

Jesteśmy wykonawcą pierwszych w Polsce i jak na razie jedynych elektronicznych map nawigacyjnych dla żeglugi śródlądowej, które wykonaliśmy dla 97,6 km odcinka Dolnej Odry w ramach wdrożenia Rzecznego Systemu Informacyjnego (RIS). Obowiązek wdrożenia systemu RIS na tym akwenie został nałożony zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej. Obecnie mapy te są aktualizowane i dystrybuowane przez Urząd Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie.

Innym ciekawym projektem było przygotowanie najpierw audytu w województwie, a potem Programu Funkcjonalno-Użytkowego Zachodniopomorskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej, w oparciu o który takowy system został w tym roku wdrożony.

FOT. MARINE TECHNOLOGY FOT. MARINE TECHNOLOGY

Bierzemy udział w projekcie realizowanym przez konsorcjum kierowane przez Zarząd Morskiego Portu Gdynia p.t. „System monitoringu i obserwacji terenów portowych z wykorzystaniem pływających bezzałogowych mobilnych platform badawczych”. Celem projektu MPSS jest określenie możliwości uzyskania od jednostek administracji państwowej, akredytacji badań przeprowadzanych za pomocą nawodnych platform bezzałogowych oraz rekomendacje w zakresie ujednolicenia standardów technicznych w tym obszarze. W ramach tego projektu HydroDron pobierał próbki środowiskowe w 2022, a w roku 2023 wykonuje pomiary batymetryczne i sonarowe na akwatoriach portowych. Nigdy wcześniej takie działania nie były realizowane na akwenach polskich portów.

Zakończyliśmy dwa projekty i aktualnie realizujemy kolejne dwa w ramach programu LIDER dla młodych wybitnych naukowców. Dwa zespoły młodych naukowców realizują innowacyjne projekty, w których wykorzystywane są dane pozyskiwane przez HydroDrona oraz opracowywane są nowe unikalne innowacyjne rozwiązania. Żadna inna firma w Polsce nie pozyskała tylu młodych naukowców, laureatów programu LIDER.

W tym roku obchodzicie 25-lecie działalności. Posiadacie pięć własnych, nowoczesnych laboratoriów badawczych i trzy siedziby firmy. Zgłaszacie nowe patenty, bierzecie udział w rozmaitych projektach, a Wasz innowacyjny dron jest doceniany na świecie. Wciąż się rozwijacie i odnosicie sukcesy. Czego jeszcze możemy Wam życzyć?

Życzyć możemy sobie spokoju ducha i zdrowia w pokonywaniu problemów nie tylko naukowych, ale i innych — codziennych. Chcielibyśmy opracować elektroniczne mapy nawigacyjne na wszystkie polskie rzeki.

W takim razie tego życzymy Panu i całemu zespołowi Marine Technology. Dziękuję za rozmowę.

***

Prof. dr hab. inż. Andrzej Stateczny w ubiegłym roku został po raz trzeci z rzędu uwzględniony w gronie najbardziej wpływowych naukowców na świecie — Top 2%. Lista opracowywana jest przez kalifornijski Stanford University we współpracy z wydawnictwem Elsevier oraz firmą SciTech Strategies.

Zapraszamy również do odwiedzenia strony internetowej Marine Technology.

Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Konkursu pod numerem 58 32 68 123
lub pod adresem e-mail prp@pomorskie.eu

Biuro konkursu

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego Departament Rozwoju Gospodarczego
ul. Augustyńskiego 2
80-819 Gdańsk