Gryf Gospodarczy
Proste historie o wyjątkowych produktach, efektywnej produkcji i działaniach dla klimatu. Iglotex – lider innowacji w podkategorii średnie i duże przedsiębiorstwo

Proste historie o wyjątkowych produktach, efektywnej produkcji i działaniach dla klimatu. Iglotex – lider innowacji w podkategorii średnie i duże przedsiębiorstwo

Fot. Materiały promocyjne Iglotex
09.05.2023
Joanna Tor-Martynow
Joanna
Tor-Martynow
AUTOR
Joanna Tor-Martynow
Joanna
Tor-Martynow
09.05.2023

Iglotex SA to jeden z największych producentów mrożonek i produktów chłodzonych w Polsce. Kluczowa marka w portfolio firmy - Proste historie, znana jest w całym kraju i dostępna zarówno w popularnych sieciach handlowych jak i małych osiedlowych sklepikach. Od kilkudziesięciu lat firma eksportuje też swoje produkty do ponad 40 krajów świata. Przedsiębiorstwo stawia na innowacyjne rozwiązania, a Kapituła Gryfa Gospodarczego doceniła Iglotex jako innowatora rozwiązań produktowych oraz technologicznych.

Lean Industry 4.0. i centrum badawczo-rozwojowe

W ubiegłym roku zdobyli Państwo statuetkę Gryfa Gospodarczego w kategorii Lider Innowacji. Kapituła zwróciła uwagę m.in. na wybudowany niedawno zakład produkcyjny, który jest jednym z najbardziej nowoczesnych zakładów tego typu w Europie Środkowo-Wschodniej. Czy mogą Państwo opowiedzieć, dlaczego ten zakład jest tak wyjątkowy?

Zakład produkcyjny IGLOTEX w Skórczu to połączony kompleks hal produkcyjnych oraz magazynowych typu mroźnie, wraz z zapleczem socjalno-biurowym i towarzyszącą infrastrukturą techniczną oraz oddziałem dystrybucyjnym. Hale produkcyjne i linie technologiczne zostały zaprojektowane w oparciu o technologię Lean Industry 4.0, co umożliwia precyzyjne i elastyczne zarządzanie produkcją na każdym jej etapie oraz szybkie wprowadzanie niezbędnych zmian.

A co to daje w praktyce?

Możemy sprawniej i elastyczniej zmieniać asortyment, kształty produktów i smaki, produkować krótkie serie w zdecydowanie bardziej opłacalny sposób. W efekcie uzyskujemy istotny wzrost efektywności kosztowej produkcji, przy zachowaniu najwyższej i powtarzalnej jakości wytwarzanych produktów. Możemy sprawniej reagować na zmieniające się oczekiwania naszych klientów i trendy na rynku FMCG.

Dzięki temu, w połączeniu z zaawansowaną automatyzacją i digitalizacją, która daje dostęp do szeregu danych o procesie produkcji w czasie rzeczywistym – zwiększyliśmy elastyczność i wydajność produkcji oraz jej bezpieczeństwo.

Jakimi jeszcze innowacjami może pochwalić się Iglotex?

Bardzo ważnym elementem inwestycji jest również powstanie pierwszego o tej skali, zaawansowanego technologicznie centrum badawczo-rozwojowego dla całej Grupy IGLOTEX. Są tu prowadzone badania nad rozwojem nowych produktów, testy usprawniające procesy technologiczne i udoskonalające produkty.

Innowacje dla klimatu

Jednym z ważniejszych trendów ostatnich lat są działania proklimatyczne. Widać to także w Państwa przedsięwzięciach – szeroka gama produktów dla wegan, eliminacja oleju palmowego, czy ekologiczne opakowania. W dobie zielonej transformacji firm, obok jakości i ceny produktu wartością jest także jak najmniejszy negatywny wpływ na środowisko. Czy innowacje w Iglotexie idą właśnie w tym kierunku?

Tak, nowy zakład produkcyjny w dużo mniejszy sposób oddziałuje na środowisko naturalne. Wykorzystanie odpowiednio wyskalowanych i energooszczędnych maszyn, istotnie zmniejszyło energochłonność procesu produkcji. Zakład jest zasilany w energię elektryczną, parę oraz ciepło na potrzeby centralnego ogrzewania i ciepłej wody z wysoce wyspecjalizowanego systemu, niezależnego od zewnętrznych dostawców, w efekcie czego emituje znacznie mniej dwutlenku węgla. Dodatkowo dzięki wysoce zaawansowanej automatyzacji procesu produkcyjnego oraz liniowej organizacji produkcji (od surowca do magazynu wyrobów gotowych) – zdecydowanie zminimalizowano ilość odpadów i marnotrawstwo surowców.

W jaki sposób?

Zgodnie z trendem zero waste, mamy na celu systematyczne eliminowanie odpadów.
Dlatego też ograniczyliśmy zużycie folii w opakowaniach. Zmieniliśmy również opakowania produktów mrożonych  – przeszliśmy z folii laminowanej na bardziej przyjazną środowisku folię mono. Opracowaliśmy również recepturę i tak dobraliśmy procesy technologiczne, dzięki którym stworzyliśmy pierogi chłodzone bez dodatku konserwantów, przy jednoczesnym zachowaniu 30-dniowego terminu przydatności.

Fot. Materiały promocyjne Iglotex Fot. Materiały promocyjne Iglotex

Takie zmiany wydają się korzystne nie tylko dla środowiska, ale również dla zdrowia.

Polacy coraz częściej sięgają po produkty roślinne, zmieniają nawyki żywieniowe, ograniczają lub całkowicie eliminują spożycie mięsa w swojej diecie, dlatego jako pierwsi wprowadziliśmy na rynek certyfikowaną linię dań i pizz VEGAN.
Wyeliminowaliśmy całkowicie olej palmowy ze wszystkich produktów Proste Historie. Usunięcie oleju palmowego z naszych produktów, to przede wszystkim wprowadzenie na rynek zdrowszej pizzy, ale także troska o nasze środowisko – przyłączyliśmy się do wsparcia akcji „NIE JEM PALMOWEGO CHRONIĘ ORANGUTANY”.

W tym roku obchodzicie 40-lecie działalności. Co jest Państwa zdaniem najważniejsze, aby pomimo kryzysów przez tak długi czas rozwijać się i utrzymywać pozycję lidera?

Kompetentny i zaangażowany zespół ludzi, którzy każdego dnia wkładają wiele serca w swoją pracę to klucz do sukcesu ale też recepta na trudne czasy.
Konsekwentnie rozwijamy się, pomimo przeciwności losu, z jakimi musieliśmy się w ostatnich latach mierzyć, zaczynając od pożaru zakładu w 2019 roku, epidemii COVID-19 oraz twardym lockdownie, na wybuchu wojny na Ukrainie kończąc.
Jednak z tej perspektywy można powiedzieć, że dzięki naszemu zahartowaniu nauczyliśmy się szybko reagować na zmieniające się warunki otoczenia.

Można powiedzieć, że przeszkody, które pojawiły się na drodze firmy, przekuliście w możliwości, okazje do rozwoju firmy. A jakie macie plany na przyszłość?

Naszym celem jest długofalowe i znaczące wzmocnienie pozycji rynkowej Grupy IGLOTEX w kategorii produktów mrożonych, chłodzonych i dań gotowych we wszystkich formatach sklepów w Polsce.

Dziękuję za rozmowę.

Zapraszamy do zapoznania się ze stroną firmy Iglotex.

Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Konkursu pod numerem 58 32 68 123
lub pod adresem e-mail prp@pomorskie.eu

Biuro konkursu

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego Departament Rozwoju Gospodarczego
ul. Augustyńskiego 2
80-819 Gdańsk