Gdzie świeci światło z Pomorza? Więzienia, rafinerie i Ed Sheeran

Gdzie świeci światło z Pomorza? Więzienia, rafinerie i Ed Sheeran

WYTWÓRNIA ETANOLU, FOT. ARCHIWUM ATM LIGHTING
20.01.2023
Joanna Tor-Martynow
Joanna
Tor-Martynow
AUTOR
Joanna Tor-Martynow
Joanna
Tor-Martynow
20.01.2023

Jakiś czas temu Internet żył sceną tańca tytułowej bohaterki serialu Netflix – Wednesday. Fragment ten w serwisie You Tube w miesiąc wyświetlono ponad 36 milionów razy. Trendem na Tik Toku i wśród celebrytów stało się odtwarzanie hipnotyzującego tańca. Niewiele osób wie, że scenę tę oświetla lampa trójmiejskiej firmy Portman Lights. To nie jedyna pomorska firma branży oświetleniowej, której produkty uznawane są na całym świecie. Niszowe oprawy ATM Lighting znalazły zastosowanie w destylarni Whisky w Szkocji.

Portman Lights i ATM Lighting to dwie firmy oświetleniowe, docenione w ostatnich latach przez kapitułę Nagrody Pomorskiej Gryf Gospodarczy w kategorii Lider eksportu. Obie posiadają w ofercie specjalistyczne produkty i obie wypracowały sobie wysoką jakość i uznanie na całym świecie.

Lampy odporne na trudne warunki

Gdańska firma ATM Lighting zajmuje się projektowaniem i produkcją specjalistycznego oświetlenia. Ich lampy znajdują zastosowanie w strefach zagrożenia wybuchem, więzieniach czy zakładach przemysłu ciężkiego. Właściciele firmy od lat byli związani z branżą oświetleniową, chcieli się jednak wyróżnić na tle innych, podobnych firm.

– W 2011 roku, kiedy zdecydowaliśmy się na założenie wspólnej firmy wiedzieliśmy, że nie chcemy konkurować w oświetleniu podstawowym dla przemysłu, gdzie liczy się głównie cena. Mieliśmy ambicję i wiedzę, aby zaoferować klientowi produkt bardziej specjalistyczny, sprawdzający się podczas wyjątkowo ciężkich warunków pracy. Produkt, który wyróżnią parametry i rozwiązania techniczne, potwierdzone badaniami laboratoryjnymi – mówi prezes firmy, Tomasz Łasica. – Dlatego zdecydowaliśmy się na węższą specjalizację. Niewątpliwie trudniejszą, ale w ostatecznym rozrachunku przynoszącą więcej satysfakcji i zysku – dodaje.

ATM Lighting to pierwsza polska firma, i jedna z pierwszych w Europie, która wdrożyła na rynek oprawę przeciwwybuchową z certyfikatem ATEX w technologii LED. Dokument ten wydawany jest przez akredytowaną jednostkę certyfikującą jako potwierdzenie pozytywnego wyniku wnikliwych badań obejmujących projekt, prototyp oraz proces produkcyjny. Dokument zaświadcza też o stałym monitorowaniu wyrobu finalnego oraz o cyklicznych audytach zakładu produkcyjnego. Oznacza to spełnienie bardzo wysokich wymagań dotyczących bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w przestrzeniach narażonych na wybuchy. Dlatego klientami firmy są największe spółki petrochemiczne w kraju: Grupa Lotos oraz Grupa Orlen.

ZIELONA GÓRA PKP, FOT. ARCHIWUM ATM LIGHTING ZIELONA GÓRA PKP, FOT. ARCHIWUM ATM LIGHTING

Firma realizuje też lokalne zlecenia oświetleniowe,  takie jak Dworzec Gdańsk Główny, SKM Gdańsk Śródmieście, SKM Gdańsk Wrzeszcz, nowe stacje PKM oraz stacje SKM w Gdyni i Rumii. Ciekawa jest również konsekwentnie rozwijana działalność eksportowa, która stanowi ponad połowę przychodów. Gdańskie oświetlenie znajduje się w destylarni Whiskey w Szkocji, zakładzie produkcji leków Pfizer w Dublinie czy w więzieniu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Każdego roku baza zagranicznych klientów powiększa się, a wraz z nimi powstają coraz ciekawsze projekty.

– Jesteśmy dumni z oferty produktowej i z faktu, że możemy konkurować z największymi światowymi  firmami w naszej branży. Naszym najnowszym sukcesem jest wspaniała, nowa fabryka w Gdańsku Kokoszkach, wybudowana między innymi dzięki funduszom unijnym – mówi prezes.

Dizajn na miarę gwiazd

Na niszową działalność postawiła też firma Portman Lights, która zajmuje się produkcją dizajnerskiego oświetlenia scenicznego. Ich produkty stanowią nie tylko element dekoracyjny. Lampy są wysokiej jakości, nowoczesne i energooszczędne. Cała elektronika umieszczona jest wewnątrz urządzenia, więc ich ustawienie i podłączenie, a co za tym idzie zmiana scenografii na scenie – zajmuje tylko chwilę. Historia sukcesu firmy jest – można powiedzieć – filmowa. Sześć lat temu zaczynali od małego pokoiku w PPNT w Gdyni. Wkrótce przeprowadzają się do dużej hali produkcyjnej, a w ciągu kilkunastu najbliższych miesięcy planują budowę własnej fabryki, która będzie jedyna i wyjątkowa w tej części Europy. Ich produkty są znane i cenione przez największych profesjonalistów z branży – pomorskie oświetlenie można było zobaczyć na scenach największych międzynarodowych festiwali muzycznych jak Glastonbury czy Open’er Festival, na koncertach Stinga, Miley Cyrus czy Eda Sheerana, a także w Filharmonii Wiedeńskiej. Lampy oświetlały też studia telewizyjne i rozmaite gale, w tym – wielokrotnie – wręczenie nagród Grammy. Ostatnio lampy Portman można było zobaczyć w popularnym serialu Netflixa – Wednesday.

FOT. ARCHIWUM PORTMAN LIGHTS FOT. ARCHIWUM PORTMAN LIGHTS

– To, że lampy są używane przez olbrzymie marki, są wykorzystywane na największych scenach i w największych studiach telewizyjnych na świecie, jest bezwzględnie tym, co chcieliśmy osiągnąć. Nie jest sztuką zbudować oprawę oświetleniową, sztuką jest sprawić, żeby była popularna na całym świecie – mówi Dominik Zimakowski, współzałożyciel i prezes firmy. – Będąc producentem lamp scenicznych i dostarczając je do dystrybutorów w 55 krajach, wiemy o nich niestety tylko tyle, że wyjechały i przeszły odprawę celną w danym kraju. Ich dalsze losy są w znacznej mierze nam nieznane. Natomiast udaje nam się budować społeczność klientów końcowych, którzy posiadają nasze produkty oraz realizatorów światła, którzy projektują sceny z użyciem naszych urządzeń. To oni najczęściej podsyłają nam swoje realizacje i wtedy to jesteśmy w stanie dowiadywać się, gdzie nasze produkty funkcjonują.

Oświetlenie obu firm jest znane i cenione w wielu krajach na świecie. Firmy doskonale odnalazły się w swoich wąskich specjalizacjach, a jakość ich produktów buduje solidne pomorskie marki.

Zapraszamy do odwiedzenia stron ATM Lighting oraz Portman Lights

Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Konkursu pod numerem 58 32 68 123
lub pod adresem e-mail prp@pomorskie.eu

Biuro konkursu

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego Departament Rozwoju Gospodarczego
ul. Augustyńskiego 2
80-819 Gdańsk