Paytree – innowacyjne finanse szyte na miarę potrzeb

Paytree - innowacyjne finanse szyte na miarę potrzeb

Nagroda Pomorska Gryf Gospodarczy 2022. Fot. Karol Stańczak
05.01.2023
Joanna Tor-Martynow
Joanna
Tor-Martynow
AUTOR
Joanna Tor-Martynow
Joanna
Tor-Martynow
05.01.2023

Paytree to startup z branży Fintech, wyróżniony w tym roku w konkursie o Nagrodę Pomorską Gryf Gospodarczy. Stworzyli usługę, dzięki której możliwe jest odroczenie lub rozłożenie na raty opłat za domowe rachunki.

Firma powstała w połowie 2020 roku z inicjatywy grupy doświadczonych menedżerów z sektora bankowego. Bazując na szerokiej wiedzy i wieloletnim doświadczeniu kadry Paytree, spółka tworzy proste w obsłudze, intuicyjne i nowoczesne produkty finansowe. Rozmawiamy z Panem Bartłomiejem Garczykiem, prezesem spółki.

Payka – domowe rachunki pod kontrolą

Zdobyli Państwo wyróżnienie w kategorii Pomorski startup. Na czym polega innowacyjność i wyjątkowość Waszej firmy?

Kreujemy produkty finansowe i procesy ich sprzedaży adresujące potrzeby naszych klientów. Stawiamy na nowoczesne i szybkie rozwiązania wymagające minimum zaangażowania ze strony klienta. W tworzonych procesach Paytree wykorzystuje zaawansowane algorytmy statystyczne opierające się na danych behawioralnych naszych potencjalnych klientów z wielu dostępnych źródeł informacji.

Brzmi to bardzo skomplikowanie. Może Pan podać przykłady, w jaki sposób Wasze produkty ułatwiają życie ludziom?

Oferujemy i w najbliższym czasie planujemy wdrożyć produkty finansowe w różnych obszarach, ale w odpowiedzi na tak zadane pytanie warto wspomnieć konkretnie o jednym z nich. We wrześniu 2021 roku wprowadziliśmy na rynek innowacyjne rozwiązanie finansowo-płatnicze z obszaru Buy Now Pay Later. Metodę odroczonej płatności znaną i cenioną przez klientów na całym świecie, robiących zakupy w obszarze e-commerce np. przy zakupach ubrań lub artykułów RTV. Przenieśliśmy ją na grunt opłat za rachunki domowe. Produkt Payka (www.payka.pl) pozwala odroczyć opłaty za rachunki domowe, co w obliczu galopujących cen za media dostarczane do naszych domów odpowiada na potrzeby płynnościowe naszych klientów.

Powie Pan coś więcej na temat tej usługi? Rozłożenie opłat na raty wydaje się ciekawym rozwiązaniem w dzisiejszych czasach…

Z Payka opłacimy rachunki za energię, telefon, Internet, TV i mamy nadzieję niedługo też gaz. Płacąc Payka, klient zyskuje dodatkowy czas na płatność wybranego rachunku. W przypadku spłaty do 30 dni takie odroczenie jest całkowicie darmowe dla klienta. Jeśli klient potrzebuje więcej czasu, pobierając niską prowizję, Payka rozłoży mu to zobowiązanie automatycznie na 4 nieoprocentowane raty.

Czy obsługa aplikacji jest trudna?

Sama płatność przebiega podobnie jak przy klasycznych metodach płatności w Internecie takich jak przelew bankowy, karta czy BLIK. Klient po zalogowaniu się do internetowego konta dostawcy usługi np. energii opłaca fakturę i na bramce płatności naszego partnera, Blue Media, wybiera Payka jako metodę płatności. W przypadku gdy klient po raz pierwszy płaci z Payka, musi podać kilka danych oraz je zweryfikować. Przy każdej kolejnej płatności wystarczy już tylko przysłowiowy one-clik tj. potwierdzenie transakcji poprzez kod wysłany SMS-em.

FOT. MATERIAŁY PAYTREE FOT. MATERIAŁY PAYTREE

Przepis na startup

Jak Pan ocenia dzisiejszą sytuację na rynku startupów. Czy obecne kryzysy mają lub mogą mieć negatywny wpływ na młode technologiczne firmy?

Z pewnością obecne otoczenie makroekonomiczne nie jest wymarzone dla młodych firm, które dopiero wchodzą na rynek. Kryzys wpływa na wiele czynników, które oddziałują na końcowy sukces startupów. Z pewnością jednym z nich jest pozyskiwanie nowego kapitału. W obecnej sytuacji większa część inwestorów wybiera pewniejsze opcje inwestycyjne. Z drugiej strony konsumenci również ograniczają swoje wydatki co powoduje, że na rynku robi się jeszcze mniej miejsca dla nowych firm. Jednak nie oznacza to, że nie należy próbować i szukać swojej szansy. Wiele firm, które obecnie odnoszą sukcesy, narodziło się właśnie w czasach kryzysów, które przecież wyzwalają kreatywność i pozwalają dostrzec nieoczywiste szanse.

Czy może się Pan podzielić jakimiś radami dla osób, które myślą o założeniu startupu?

Oczywistą radą jest to, aby zweryfikować swój pomysł na biznes pod kilkoma aspektami, zanim wejdziemy z nim rynek.

W jaki sposób?

Należy zadać sobie pytanie czy rozwiązanie, które chcemy wdrożyć odpowiada na zidentyfikowaną potrzebę rynku? Czy mamy zapas kapitału, który pozwoli nam przetrwać kilka miesięcy bez zysku? Czy mamy pomysł, jakimi kanałami będziemy sprzedawać nasz produkt?

A czy jest coś, co z dzisiejszej perspektywy zrobiłby Pan inaczej?

Jeśli chodzi o Paytree to z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że nic bym nie zmienił. Jednak dostrzegam, że trudny okres pandemiczny — paradoksalnie — niejako pomógł nam zbudować solidne fundamenty, gdyż od samego początku musieliśmy wpasować się w trudną sytuację gospodarczą. W odróżnieniu od wielu firm nie było to dla nas zaskoczenie, którego nie obejmowaliśmy w naszym modelu biznesowym.

Czyli receptą na sukces jest dobry i odpowiadający na realne potrzeby pomysł na biznes, a także przygotowanie na różne, także te nie do końca pomyślne scenariusze.

Dla mnie osobiście kluczem do sukcesu jest odpowiednio dobrany zespół. Ludzie, którzy lubią ze sobą pracować, patrzą na sukces z perspektywy firmy a nie własnego interesu, a także są kompetentni, kreatywni i dostarczają różnorodności, to jest tak naprawdę motor napędowy i warunek konieczny, aby z pracy czerpać satysfakcję a sukces wówczas sam przyjdzie.

Dziękuję za rozmowę.

Więcej informacji na stronie Paytree

Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Konkursu pod numerem 58 32 68 123
lub pod adresem e-mail prp@pomorskie.eu

Biuro konkursu

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego Departament Rozwoju Gospodarczego
ul. Augustyńskiego 2
80-819 Gdańsk