Gryf Gospodarczy
Zdjęcie grupowe laureatów i wyróżnionych w konkursie

Wyniki 22. edycji konkursu o Nagrodę Pomorską Gryf Gospodarczy

Na gali konkursu o Nagrodę Pomorską Gryf Gospodarczy 2021, wręczono nagrody najlepszym pomorskim przedsiębiorcom w 8 kategoriach. Przyznano też statuetkę Gryfa Medialnego.

Finał konkursu o Nagrodę Pomorską Gryf Gospodarczy 2021, odbył się 26 października 2021 roku w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Już po raz 22, kapituła konkursu złożona z przedstawicieli organizacji zrzeszonych w Pomorskiej Radzie Przedsiębiorczości, wybrała firmy, które wpływają na rozwój gospodarczy regionu.

Galę poprzedziła interesująca debata pn. Cyfrowa transformacja przedsiębiorstw, z której zapis dostępny jest pod linkiem:

https://vimeo.com/638580097 

Gryf Gospodarczy, to nie tylko możliwość zdobycia prestiżowego wyróżnienia, ale także okazja do zaprezentowania swojej działalności. Tak było i tym razem. Poniżej przedstawiamy zwycięzców i wyróżnionych w konkursie o Nagrodę Pomorską „Gryf Gospodarczy 2021”, wraz z uzasadnieniami wyboru laureatów.

LIDER INNOWACJI PODKATEGORIA MIKRO I MAŁE PRZEDSIĘBIORSTWO

Laureat:

AronPharma sp. z o.o. Gdańsk

Firma produkuje preparaty żywieniowe najwyższej jakości, oparte na naturalnych, roślinnych ekstraktach o potwierdzonej laboratoryjnie efektywności działania. Nutraceutyki w istotny sposób podnoszą jakość i komfort życia m.in. u osób chorych na cukrzycę czy leczących się onkologicznie. Kapituła doceniła praktyczny wymiar innowacji oraz wpisywanie się działalności spółki w IV Inteligentną Specjalizację Pomorza, związaną z technologiami medycznymi w zakresie chorób cywilizacyjnych i okresu starzenia.

Wyróżnienia:

QSAR Lab sp. z o.o. Gdańsk

DAC SA Gdańsk

LIDER INNOWACJI PODKATEGORIA ŚREDNIE I DUŻE PRZEDSIĘBIORSTWO

Laureat:

Hydromega sp. z o.o. Gdynia

Spółka dostarcza na rynek rozwiązania z zakresu hydrauliki siłowej i automatyki przemysłowej. Tworzy potwierdzone patentami innowacyjne rozwiązania na skalę światową. Jednym z nich jest opracowanie i wdrożenie technologii HAMER zapewniającej skuteczne płukanie dużych hydraulicznych systemów statkowych, z której korzysta obecnie większość polskich stoczni. Kapituła konkursu zwróciła także uwagę na innowacyjny projekt pierwszej polskiej konstrukcji modułowego, wielopoziomowego systemu parkingowego.

Wyróżnienia:

Terma sp. z o.o. Czaple

GeneMe sp. z o.o. Gdańsk

LIDER EKSPORTU PODKATEGORIA MIKRO I MAŁE PRZEDSIĘBIORSTWO

Laureat:

AK CONSTRUCTION SP. Z O.O. Kwidzyn

AK Construction sp. z o.o. prowadzi działalność w zakresie dostaw usług i towarów dla różnych branż przemysłu, ze szczególną specjalizacją w przemyśle papierniczym i celulozowym. Kapituła szczególnie doceniła wysoki udział eksportu w ogólnej sprzedaży, a także dynamiczny rozwój i wysoką jakość oferowanych usług.

Wyróżnienia:

RS FillingTech sp. z o.o. Pępowo

LIDER EKSPORTU PODKATEGORIA ŚREDNIE I DUŻE PRZEDSIĘBIORSTWO

Laureat:

Terma sp. z o.o. Czaple

Terma sp. z o.o. jest pomorską firmą lokalną, produkującą grzejniki i grzałki elektryczne oraz produkty medyczne i maszyny budowlane. Eksport stanowi prawie połowę przychodu firmy, a ich produkty sprzedawane są na całym świecie. Dodatkowym atutem jest także fakt, że produkty firmy projektowane i wykonywane są w regionie, a w ofercie znajduje się m.in. grzejnik „Kaszub”, który wzornictwem nawiązuje do słynnego wzoru kaszubskiego.

Wyróżnienia:

BLIRT S.A. Gdańsk

AS-PL sp. z o.o. Gdańsk

LIDER INWESTYCJI PODKATEGORIA MIKRO I MAŁE PRZEDSIĘBIORSTWO

Laureat:

SPAWMET sp. z o.o. Chojnice

Firma zaopatruje największe szpitale oraz szpitale tymczasowe na Pomorzu w tlen medyczny. Wychodząc naprzeciw potrzebom rynku zainwestowała w drugą linię produkcyjną tlenu medycznego, zapewniając tym samym bezpieczeństwo pacjentów, w tym chorych na COVID-19.

Wyróżnienia:

EURO-WELD J. Wenerski-M. Wenerski sp. j. Pszczółki

Malborskie Światłowody sp. z o.o. Malbork

LIDER INWESTYCJI PODKATEGORIA ŚREDNIE I DUŻE PRZEDSIĘBIORSTWO

Laureat:

BMG Goworowski sp. z o.o. Gdynia

Firma zainwestowała w największy w Polsce, ultranowoczesny salon i serwis marki Mercedes-Benz. Nowoczesne systemy multimedialne oraz zastosowanie najnowszych standardów marki przyciągają fanów motoryzacji z całej Polski. Kapituła doceniła również uwzględnienie potrzeb osób z ograniczoną mobilnością, a także liczne proekologiczne rozwiązania w projekcie budynku.

Wyróżnienia:

Port Lotniczy Gdańsk sp. z o. o. Gdańsk

BAUKRANE BUDOWNICTWO SP. Z O.O. SP. K. Gdańsk

NORTHVOLT POLAND SPÓŁKA Z O. O. Gdańsk

LIDER ODPOWIEDZIALNOŚCI SPOŁECZNEJ PODKATEGORIA MIKRO I MAŁE PRZEDSIĘBIORSTWO

Laureat:

ECOL-GROUP sp. z o.o. Gdańsk

Firma koordynuje inicjatywę Manifest Klimatyczny, którego wdrożenie pozwoli na to, by w perspektywie 30 lat w Polsce rozwinęła się nieinwazyjna dla przyrody i klimatu, niskoemisyjna gospodarka. Promuje zbieranie i wykorzystanie wody opadowej. Wspiera także pracowników w ekologicznych i sportowych aktywnościach.

Wyróżnienia:

Fundacja Inicjowania Rozwoju UP FOUNDATION Gdańsk

Gdańska Fundacja Kształcenia Menedżerów Gdańsk

LIDER ODPOWIEDZIALNOŚCI SPOŁECZNEJ PODKATEGORIA ŚREDNIE I DUŻE  PRZEDSIĘBIORSTWO

Laureat:

SEVENET S.A. Gdańsk

Firma istnieje na rynku 22 lata i od początku istnienia stara się wspierać zarówno organizacje pożytku publicznego, jak i odpowiedzialnie podchodzić do kwestii ochrony środowiska.  Obecnie wspiera Fundację SERCE, Europejskie Centrum Przyjaźni Dziecięcej oraz Akademię Sportu Młode Lwy Gdańsk. Spółka posiada w firmie flotę samochodową (ponad 35 aut osobowych i dostawczych), która została już w 80% wymieniona na auta hybrydowe, aby zmniejszyć ilość emisji spalin.

Wyróżnienia:

Flex Poland Tczew

Goodvalley Agro S.A. Przechlewo  

POMORSKI START-UP

Laureat:

CHRONOSPACE SP. Z O.O. Gdańsk

Startup tworzy autorskie rozwiązania oparte o technologię VR/AR/M. Wspólnie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju prowadzi prace badawcze (B+R) nad autorskim urządzeniem VR 6DOF, które ma umożliwić interakcję człowiek-maszyna bez użycia „nieintuicyjnych kontrolerów”. Będzie to pierwsze tego typu urządzenie na świecie.

Wyróżnienia:

Gonito sp. z o.o. Gdynia

Kaszebe Folk sp. z o.o Kartuzy

LIDER KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO

Laureat:

SEVENET S.A. Gdańsk

Zaangażowanie firmy we współpracę z Zespołem Szkół Łączności w Gdańsku obejmuje wiele obszarów, m.in. organizację staży i praktyk zawodowych, współorganizację doradztwa zawodowego, finansowanie nagród w konkursach, czy   tworzenie i sponsorowanie klas patronackich. Spółka zainwestowała także w wyposażenie specjalistycznej pracowni przedmiotowej – laboratorium informatyczne. Na szczególną uwagę zasługuje również zaangażowanie pracowników firmy w działalność dydaktyczną w szkole – oddelegowani pracownicy opracowują i realizują wykłady i prezentacje merytorycznie zbieżne z ich kierunkiem nauki.

Współpraca ze szkołą jest długoletnia i rozwija się, wielu uczniów po okresie współpracy podczas nauki, znajduje pracę w tej firmie.

Kapituła doceniła także fakt, że w okresie pandemii, firma zaangażowała się w przygotowanie zarówno szkoleń, jak i staży i praktyk dla uczniów w formule on-line i dodatkowo rozszerzyła swoją aktywność w obszarze wspierania szkolnictwa zawodowego o współpracę z Zespołem Szkół Energetycznych w Gdańsku.

LIDER ZIELONEJ TRANSFORMACJI

Laureat:

NORTHVOLT POLAND SPÓŁKA Z O. O. Gdańsk

Spółka funkcjonuje w Polsce od 2018 r. i produkuje systemy magazynowania energii oraz moduły bateryjne zastępujące silniki spalinowe w maszynach wykorzystywanych w przemyśle. Misją firmy jest budowa najbardziej ekologicznej baterii na świecie o minimalnym śladzie węglowym i najwyższych możliwościach recyklingu. Aby ograniczyć ślad węglowy firma stawia na pozyskiwanie komponentów od dostawców zlokalizowanych możliwie jak najbliższej fabryki, a w swoich fabrykach korzysta z energii ze źródeł odnawialnych.

Firma opracowała również autorski program recyklingu baterii, oparty na hydrometalurgii – procesie chemicznym umożliwiającym odzysk cennych materiałów, takich jak nikiel, mangan, kobalt i lit z zużytych baterii.

BAT sp. z o.o. Sierakowice

BAT to kaszubskie, rodzinne przedsiębiorstwo handlowe, które działa na rynku od ponad 30 lat. Firma w swoich obiektach zainwestowała w instalacje fotowoltaiczne oraz pompy ciepła, które znacznie ograniczają emisję CO2 do atmosfery. Sukcesywnie wymienia wózki widłowe w swoich magazynach na takie z napędem elektrycznym. Stosuje także dobre praktyki naprawy palet czy belowania śmieci, dzięki czemu redukuje koszty transportu odpadów, ogranicza ich powierzchnię na wysypiskach, zwiększa bezpieczeństwo pracy oraz stosuje segregację.

Wyróżnienia:

QSAR Lab sp. z o.o. Gdańsk

Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej sp. z o.o. Gdynia

GMINA PRZYJAZNA PRZEDSIĘBIORCOM

Laureat:

Gmina Miasta Malbork

Miasto Malbork w uznaniu za znaczną aktywność w 2020 roku, na którą składało się wiele działań programowych, takich jak: coroczny konkurs o nagrodę Burmistrza Miasta Malborka w konkursie Malborski Mistrz Biznesu w 6 kategoriach (Mecenat Roku, Inwestor Roku, Firma Roku, Fachowiec Roku, Sukcesja Roku, Debiut Roku), czy kampania wspierająca lokalny biznes, poprzez wyprodukowanie i promocję filmu z udziałem lokalnych firm. Ponadto miasto promowało działania inwestycyjne lokalnych firm w magazynach branżowych.

Podkreślenia wymaga aktywne wsparcie przedsiębiorców w czasie pandemii (odroczenia terminu zapłaty podatku od nieruchomości i umorzenia tego podatku dla branży turystycznej, zwolnienia z czynszu lokali komunalnych oraz zwolnienia z opłat za zezwolenia na sprzedaż alkoholi). Co miesiąc odbywają się również spotkania Rady Gospodarczej przy Burmistrzu Miasta z udziałem zaproszonych gości i instytucjami biznesowymi województwa pomorskiego.

Wyróżnienia:

Gmina Miejska Tczew

Gmina Kolbudy

GRYF MEDIALNY

Laureat:

Marion sp. z o.o. Gdynia

W uznaniu za wieloletnie sukcesy w kraju i za granicą oraz wysoką jakość i rozpoznawalność produktów z branży kosmetycznej. Kapituła doceniła również stały rozwój firmy, która w odpowiedzi na aktualne zapotrzebowanie, wprowadziła na rynek innowacyjne maseczki ochronne, pokryte biobójczą powłoką Nano Technology.

Dowiedz się więcej

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Konkursu pod numerem 58 32 68 123
lub pod adresem e-mail prp@pomorskie.eu

Biuro konkursu

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego Departament Rozwoju Gospodarczego
ul. Augustyńskiego 2
80-819 Gdańsk