Na gali konkursu o Nagrodę Pomorską Gryf Gospodarczy 2021, wręczono nagrody najlepszym pomorskim przedsiębiorcom w 8 kategoriach. Przyznano też statuetkę Gryfa Medialnego.
Finał konkursu o Nagrodę Pomorską Gryf Gospodarczy 2021, odbył się 26 października 2021 roku w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Już po raz 22, kapituła konkursu złożona z przedstawicieli organizacji zrzeszonych w Pomorskiej Radzie Przedsiębiorczości, wybrała firmy, które wpływają na rozwój gospodarczy regionu.
Galę poprzedziła interesująca debata pn. Cyfrowa transformacja przedsiębiorstw, z której zapis dostępny jest pod linkiem:
Gryf Gospodarczy, to nie tylko możliwość zdobycia prestiżowego wyróżnienia, ale także okazja do zaprezentowania swojej działalności. Tak było i tym razem. Poniżej przedstawiamy zwycięzców i wyróżnionych w konkursie o Nagrodę Pomorską „Gryf Gospodarczy 2021”, wraz z uzasadnieniami wyboru laureatów.
LIDER INNOWACJI PODKATEGORIA MIKRO I MAŁE PRZEDSIĘBIORSTWO
Laureat:
Firma produkuje preparaty żywieniowe najwyższej jakości, oparte na naturalnych, roślinnych ekstraktach o potwierdzonej laboratoryjnie efektywności działania. Nutraceutyki w istotny sposób podnoszą jakość i komfort życia m.in. u osób chorych na cukrzycę czy leczących się onkologicznie. Kapituła doceniła praktyczny wymiar innowacji oraz wpisywanie się działalności spółki w IV Inteligentną Specjalizację Pomorza, związaną z technologiami medycznymi w zakresie chorób cywilizacyjnych i okresu starzenia.
Wyróżnienia:
LIDER INNOWACJI PODKATEGORIA ŚREDNIE I DUŻE PRZEDSIĘBIORSTWO
Laureat:
Spółka dostarcza na rynek rozwiązania z zakresu hydrauliki siłowej i automatyki przemysłowej. Tworzy potwierdzone patentami innowacyjne rozwiązania na skalę światową. Jednym z nich jest opracowanie i wdrożenie technologii HAMER zapewniającej skuteczne płukanie dużych hydraulicznych systemów statkowych, z której korzysta obecnie większość polskich stoczni. Kapituła konkursu zwróciła także uwagę na innowacyjny projekt pierwszej polskiej konstrukcji modułowego, wielopoziomowego systemu parkingowego.
Wyróżnienia:
LIDER EKSPORTU PODKATEGORIA MIKRO I MAŁE PRZEDSIĘBIORSTWO
Laureat:
AK CONSTRUCTION SP. Z O.O. Kwidzyn
AK Construction sp. z o.o. prowadzi działalność w zakresie dostaw usług i towarów dla różnych branż przemysłu, ze szczególną specjalizacją w przemyśle papierniczym i celulozowym. Kapituła szczególnie doceniła wysoki udział eksportu w ogólnej sprzedaży, a także dynamiczny rozwój i wysoką jakość oferowanych usług.
Wyróżnienia:
RS FillingTech sp. z o.o. Pępowo
LIDER EKSPORTU PODKATEGORIA ŚREDNIE I DUŻE PRZEDSIĘBIORSTWO
Laureat:
Terma sp. z o.o. jest pomorską firmą lokalną, produkującą grzejniki i grzałki elektryczne oraz produkty medyczne i maszyny budowlane. Eksport stanowi prawie połowę przychodu firmy, a ich produkty sprzedawane są na całym świecie. Dodatkowym atutem jest także fakt, że produkty firmy projektowane i wykonywane są w regionie, a w ofercie znajduje się m.in. grzejnik „Kaszub”, który wzornictwem nawiązuje do słynnego wzoru kaszubskiego.
Wyróżnienia:
LIDER INWESTYCJI PODKATEGORIA MIKRO I MAŁE PRZEDSIĘBIORSTWO
Laureat:
Firma zaopatruje największe szpitale oraz szpitale tymczasowe na Pomorzu w tlen medyczny. Wychodząc naprzeciw potrzebom rynku zainwestowała w drugą linię produkcyjną tlenu medycznego, zapewniając tym samym bezpieczeństwo pacjentów, w tym chorych na COVID-19.
Wyróżnienia:
EURO-WELD J. Wenerski-M. Wenerski sp. j. Pszczółki
Malborskie Światłowody sp. z o.o. Malbork
LIDER INWESTYCJI PODKATEGORIA ŚREDNIE I DUŻE PRZEDSIĘBIORSTWO
Laureat:
BMG Goworowski sp. z o.o. Gdynia
Firma zainwestowała w największy w Polsce, ultranowoczesny salon i serwis marki Mercedes-Benz. Nowoczesne systemy multimedialne oraz zastosowanie najnowszych standardów marki przyciągają fanów motoryzacji z całej Polski. Kapituła doceniła również uwzględnienie potrzeb osób z ograniczoną mobilnością, a także liczne proekologiczne rozwiązania w projekcie budynku.
Wyróżnienia:
Port Lotniczy Gdańsk sp. z o. o. Gdańsk
BAUKRANE BUDOWNICTWO SP. Z O.O. SP. K. Gdańsk
NORTHVOLT POLAND SPÓŁKA Z O. O. Gdańsk
LIDER ODPOWIEDZIALNOŚCI SPOŁECZNEJ PODKATEGORIA MIKRO I MAŁE PRZEDSIĘBIORSTWO
Laureat:
Firma koordynuje inicjatywę Manifest Klimatyczny, którego wdrożenie pozwoli na to, by w perspektywie 30 lat w Polsce rozwinęła się nieinwazyjna dla przyrody i klimatu, niskoemisyjna gospodarka. Promuje zbieranie i wykorzystanie wody opadowej. Wspiera także pracowników w ekologicznych i sportowych aktywnościach.
Wyróżnienia:
Fundacja Inicjowania Rozwoju UP FOUNDATION Gdańsk
Gdańska Fundacja Kształcenia Menedżerów Gdańsk
LIDER ODPOWIEDZIALNOŚCI SPOŁECZNEJ PODKATEGORIA ŚREDNIE I DUŻE PRZEDSIĘBIORSTWO
Laureat:
Firma istnieje na rynku 22 lata i od początku istnienia stara się wspierać zarówno organizacje pożytku publicznego, jak i odpowiedzialnie podchodzić do kwestii ochrony środowiska. Obecnie wspiera Fundację SERCE, Europejskie Centrum Przyjaźni Dziecięcej oraz Akademię Sportu Młode Lwy Gdańsk. Spółka posiada w firmie flotę samochodową (ponad 35 aut osobowych i dostawczych), która została już w 80% wymieniona na auta hybrydowe, aby zmniejszyć ilość emisji spalin.
Wyróżnienia:
Goodvalley Agro S.A. Przechlewo
POMORSKI START-UP
Laureat:
Startup tworzy autorskie rozwiązania oparte o technologię VR/AR/M. Wspólnie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju prowadzi prace badawcze (B+R) nad autorskim urządzeniem VR 6DOF, które ma umożliwić interakcję człowiek-maszyna bez użycia „nieintuicyjnych kontrolerów”. Będzie to pierwsze tego typu urządzenie na świecie.
Wyróżnienia:
Kaszebe Folk sp. z o.o Kartuzy
LIDER KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO
Laureat:
Zaangażowanie firmy we współpracę z Zespołem Szkół Łączności w Gdańsku obejmuje wiele obszarów, m.in. organizację staży i praktyk zawodowych, współorganizację doradztwa zawodowego, finansowanie nagród w konkursach, czy tworzenie i sponsorowanie klas patronackich. Spółka zainwestowała także w wyposażenie specjalistycznej pracowni przedmiotowej – laboratorium informatyczne. Na szczególną uwagę zasługuje również zaangażowanie pracowników firmy w działalność dydaktyczną w szkole – oddelegowani pracownicy opracowują i realizują wykłady i prezentacje merytorycznie zbieżne z ich kierunkiem nauki.
Współpraca ze szkołą jest długoletnia i rozwija się, wielu uczniów po okresie współpracy podczas nauki, znajduje pracę w tej firmie.
Kapituła doceniła także fakt, że w okresie pandemii, firma zaangażowała się w przygotowanie zarówno szkoleń, jak i staży i praktyk dla uczniów w formule on-line i dodatkowo rozszerzyła swoją aktywność w obszarze wspierania szkolnictwa zawodowego o współpracę z Zespołem Szkół Energetycznych w Gdańsku.
LIDER ZIELONEJ TRANSFORMACJI
Laureat:
NORTHVOLT POLAND SPÓŁKA Z O. O. Gdańsk
Spółka funkcjonuje w Polsce od 2018 r. i produkuje systemy magazynowania energii oraz moduły bateryjne zastępujące silniki spalinowe w maszynach wykorzystywanych w przemyśle. Misją firmy jest budowa najbardziej ekologicznej baterii na świecie o minimalnym śladzie węglowym i najwyższych możliwościach recyklingu. Aby ograniczyć ślad węglowy firma stawia na pozyskiwanie komponentów od dostawców zlokalizowanych możliwie jak najbliższej fabryki, a w swoich fabrykach korzysta z energii ze źródeł odnawialnych.
Firma opracowała również autorski program recyklingu baterii, oparty na hydrometalurgii – procesie chemicznym umożliwiającym odzysk cennych materiałów, takich jak nikiel, mangan, kobalt i lit z zużytych baterii.
BAT to kaszubskie, rodzinne przedsiębiorstwo handlowe, które działa na rynku od ponad 30 lat. Firma w swoich obiektach zainwestowała w instalacje fotowoltaiczne oraz pompy ciepła, które znacznie ograniczają emisję CO2 do atmosfery. Sukcesywnie wymienia wózki widłowe w swoich magazynach na takie z napędem elektrycznym. Stosuje także dobre praktyki naprawy palet czy belowania śmieci, dzięki czemu redukuje koszty transportu odpadów, ogranicza ich powierzchnię na wysypiskach, zwiększa bezpieczeństwo pracy oraz stosuje segregację.
Wyróżnienia:
Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej sp. z o.o. Gdynia
GMINA PRZYJAZNA PRZEDSIĘBIORCOM
Laureat:
Miasto Malbork w uznaniu za znaczną aktywność w 2020 roku, na którą składało się wiele działań programowych, takich jak: coroczny konkurs o nagrodę Burmistrza Miasta Malborka w konkursie Malborski Mistrz Biznesu w 6 kategoriach (Mecenat Roku, Inwestor Roku, Firma Roku, Fachowiec Roku, Sukcesja Roku, Debiut Roku), czy kampania wspierająca lokalny biznes, poprzez wyprodukowanie i promocję filmu z udziałem lokalnych firm. Ponadto miasto promowało działania inwestycyjne lokalnych firm w magazynach branżowych.
Podkreślenia wymaga aktywne wsparcie przedsiębiorców w czasie pandemii (odroczenia terminu zapłaty podatku od nieruchomości i umorzenia tego podatku dla branży turystycznej, zwolnienia z czynszu lokali komunalnych oraz zwolnienia z opłat za zezwolenia na sprzedaż alkoholi). Co miesiąc odbywają się również spotkania Rady Gospodarczej przy Burmistrzu Miasta z udziałem zaproszonych gości i instytucjami biznesowymi województwa pomorskiego.
Wyróżnienia:
GRYF MEDIALNY
Laureat:
W uznaniu za wieloletnie sukcesy w kraju i za granicą oraz wysoką jakość i rozpoznawalność produktów z branży kosmetycznej. Kapituła doceniła również stały rozwój firmy, która w odpowiedzi na aktualne zapotrzebowanie, wprowadziła na rynek innowacyjne maseczki ochronne, pokryte biobójczą powłoką Nano Technology.